Свет
13,241,865
Вкупно активни случаи
Updated on 21/06/2021 18:58 18:58
Македонија
273
Вкупно активни случаи
Updated on 21/06/2021 18:58 18:58
Македонија
5,477
Вкупно починати
Updated on 21/06/2021 18:58 18:58
Македонија
149,877
Вкупно оздравени
Updated on 21/06/2021 18:58 18:58

Војна меѓу Италија и Франција на социјалните мрежи: Морбидни коментари, пцовки, ваков ХАОС никој не очекуваше!

Откако Италија победи на Евровизија и Французите останаа со кратки ракави, „војната“ меѓу Франција и Италија на социјалните мрежи и во медиумите продолжува со сè помали удари.

„Бог е среќен кога Италијанците умираат“, француска омраза на социјалните мрежи – ова е насловот на написот во италијанскиот весник „Ил ornорнале“ во кој се опишува како некои Французи реагирале несоодветно на социјалните мрежи на веста за смртта на четиринаесет Италијанци, вклучително и две деца, за време на пад жичница во близина на езерото Маџоре.

Дамиано Давид, Италија, Евровизија

Неописливата трагедија, која треба да ги раздвижи луѓето и да предизвика симпатии кај нив, се шири на социјалните мрежи стотици чакали, забележува весникот, згрозени од нечувствителноста на нејзините поранешни пријатели, соседи, но и вечните ривали на Евровизија, пренесувајќи ја најморбидната и најнесоодветната меѓу коментарите: „Бог е среќен кога Италијанците умираат“, „Бог уби 13 италијански кучки, фала му на Бога! Бакнежи“, „Падна жичарницата – праведна казна за судбината по кокаинот на групата Манескин на Евровизија“.

Тоа е продолжение на „војната“ што избива по победата на групата Манескин на Евровизија, која се скара со соседите.

Евровизија, Евровизија 2021, Тек во живо, Финале, Финале

Французите веднаш започнаа да навредуваат, поради инсинуациите дека фронтменот на групата Дамиано Давид земал дрога во „зелената соба“ за време на објавувањето на резултатите од гласањето, што групата го негираше и по кој повод се огласија официјалните претставници на Евровизија. Да останеше сè на ниво на коментари на социјалните мрежи, веројатно немаше да предизвика толку внимание, но бидејќи во неделата беа објавени навредливи статии во францускиот печат, Италијанците не беа обврзани, па битката продолжи сериозно и кредибилни медиуми.

Па така, Париз Меч, веднаш по објавувањето на контроверзниот спот во кој пејачот на групата се наведна главата на масата, напиша: “Голема напнатост на Евровизија по слика на кокаин кај еден од членовите на групата Манескин. Организаторите размислуваат што понатаму “. Следуваа други коментари во медиумите: „Победникот носи сè! Дали е тоа кокаин?“, „Станува збор за дрога, непосредно дисквалификација“.

Италијанските медиуми коментираат како Французите гризат и клеветат за да предизвикаат омраза кон младата италијанска група, со цел да се обидат да ја протуркаат последователната победа на нивниот кандидат на „спортски“ начин.

Евровизија, Евровизија 2021, Тек во живо, Финале, Финале
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com