Поврзи се

Македонија

Вучиќ: Малиот Шенген не е само моја идеја, туку и на Зоран Заев и Еди Рама, наскоро виртуелна конференција

Published

on

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва изјави дека е задоволен од идејата за „мал Шенген“, оценувајќи дека тоа е исклучителна иницијатива која може да придонесе Балканот да биде подобро место за живеење.

-Текстот продолжува по рекламата-

Како што јави допсиникот на МИА од Белград, Вучиќ во Нови Сад, каде почна реализацијата на оваа идеја, изјави дека поврзувањето преку „малиот Шенген“ е економски и политички важно за опстанокот на сите мали држави и нации на Балканот.

-Не можеме да избегаме од Балканот, некои би сакале, но јас ги немам тие амбиции и затоа ова треба да биде подобро место за живеење. Мора да се поврзуваме и да работиме заедно, изјави Вучиќ на прес-конференција на прашањето дали идејата за „мал Шенген“ е утеха за оние кои нема да влезат во ЕУ и какви се нејзините изгледи, имајќи предвид дека е станата составен дел од Вашингтонскиот договор.

Тој е убеден дека, кога ќе започне изградбата и реновирањето на пругата Белград-Загреб, ќе може да се каже дека нашите народи живеат подобро и дека имаме изградено поголема доверба.

-Јас сум исклучително горд, бидејќи на крајот, дури и оние кои не беа најсреќни поради оваа иницијатива, затоа што не беа во управувачкото седло, мораа да прифатат дека тоа е добра иницијатива затоа што се работи за четири слободи кои припаѓаат на основните европски слободи, а тоа се слободен проток на луѓе, добра, капитал и услуги,изјави Вучиќ.

Тој додаде дека е многу задоволен и дека очекува веќе следната недела или до крајот на месецот одржување на виртуелна конференција и дека ќе се види преку екран.

Тој исто така спомена дека идејата не е само негова, туку и на премиерите на Албанија и Северна Македонија, Еди Рама и Зоран Заев. 

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Рамковска: Најдовме пари да платиме, ама една порака од Груевски промени се!

4NEWS.mk

Срцев удар причина за сообраќајката на Рузвелтова – почина лекар од Клиниката за пулмологија

Македонија

Николовски: Опозицијата е командувана од Будимпешта, но таму има квалитетни луѓе

4NEWS.mk

Ќе се менува законот за полицијата да може да влегува во домовите

Македонија

Николовски потврди тоа што го објави ТВ21: Фирма блиска до сопругот на Шахпаска повлечена од листата за владини субвенции

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Што сега прави Велија Рамковски? Зборува неговата ќерка Емел

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

Македонија

Хоџа: Немаме проблем Алтернатива да биде дел од Владата

Македонија

Заврши владината седница: Ова се донесените одлуки

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com