Поврзи се

Македонија

Запалени шест контејнери во населбата Ново Лисиче

Published

on

Во текот на изминатата ноќ непознати сторители запалиле шест контејнери во населбата Ново Лисиче.

Како што информираат од ЈП „Комунална хигиена“, во текот на првите десет месеци од 2019 година се опожарени над сто садови наменети за одлагање на комуналниот отпад во градот Скопје. Само во првите седум дена од ноември изгореле десет контејнери. Сите опожарени контејнери се целосно уништени и неупотребливи.

-Текстот продолжува по рекламата-

Со ваквите инциденти на ЈП „Комунална хигиена“ им е нанесена финансиска штета во висина од 1,5 милиони денари.

Градот Скопје и ЈП „Комунална хигиена“ апелираат до граѓаните да ги чуваат и да не ги оштетуваат контејнерите поставени на јавните површини за да се овозможи ефикасно одлагање на комуналниот отпад и да се одржува јавната хигиена. Садовите за отпад се набавуваат со пари од граѓаните, а со нивното оштетување се нанесува голема финансиска штета.

Поради тоа, ги охрабруваат граѓаните да го пријават секој случај на вандализам врз контејнерите и врз другата урбана опрема за да се одржи комуналниот ред во градот, а јавните површини да бидат уредени и чисти.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

Средба на работните групи за Законот за ЈО во Собранието

Македонија

„Ако формираме Влада, за 100 дена ќе го вратиме името Македонија“, вели Ристовски од Интегра

Македонија

Грчева: Јас сум против членство во НАТО

Македонија

#ClickPlus – Стојановски: Договорите со Грција и со Бугарија се нашата иднина; Ристовски: Тие се нашата глупост!

Македонија

Грчева: Во Македонија се прави драма кога ќе кажете дека не се согласувате со политиките на вашата партија

Македонија

Затворена обиколницата во Битола на патот кон Ресен поради протест

Македонија

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа неуставен Закон за јавно обвинителство

Македонија

Корупција: Северна Македонија на најниската позиција од сите држави

4NEWS.mk

Гренел: Приштина да ги укине таксите, а Белград да прекине со кампањата за признавањето на Косово

4NEWS.mk

Цената на паладиумот го надмина златото

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com