Свет
17,272,979
Вкупно активни случаи
Updated on 04/08/2021 17:15 17:15
Македонија
627
Вкупно активни случаи
Updated on 04/08/2021 17:15 17:15
Македонија
5,494
Вкупно починати
Updated on 04/08/2021 17:15 17:15
Македонија
150,422
Вкупно оздравени
Updated on 04/08/2021 17:15 17:15

Заврши вонредната состојба – започнуваат да течат роковите за изборни дејствија

Вечерва точно на полноќ заврши вонредната состојба, а со тоа започнува да тече и рокот за изборните дејствија кој според уредба на Владата, предвремените парламентарни избори треба да се одржат на 5-ти јули.

Претходно, по вчерашната неуспешна средба, трета по ред кај претседателот на државата Стево Пендаровски, лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски имаа неколку часа, но сепак не најдоа заеднички „јазик“ околу датумот на избори.

Вонредната состојба за прв пат беше прогласена на 18 март, а досега 4 пати беше продолжувана.

.

Извор: ТВ21