Свет
21,855,260
Вкупно активни случаи
Updated on 05/03/2021 19:43 19:43
Македонија
8,659
Вкупно активни случаи
Updated on 05/03/2021 19:43 19:43
Македонија
3,176
Вкупно починати
Updated on 05/03/2021 19:43 19:43
Македонија
94,275
Вкупно оздравени
Updated on 05/03/2021 19:43 19:43

Земјотрес со јачина од 4.5 степени во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала почувствуван е денеска во 8:19 часот во близина на албанскиот пристаништен град Драч.

-Епицентарот е на 22 километри североисточно од Драч, во Јадранско Море на длабочина од 10 километри. Засега нема информации за предизвикани штети, јави Топ чанел.

Потресот е почувствуван и во Туман и други околни подрачја, кои беа погодени во катастрофалниот земјотрес што се случи лани на 26 ноември.

Тогашниот земјотрес беше со јачина од 6,4 степени, животот го загубија 51 лице, повредени беа над илјада а причинетата материјална штета беше проценета на над 1,2 милијарди евра.

Земјотресот со послаб интензитет почувствуван е и во Македонија и во југо-западните делови (Охрид, Струга, Кичево, Битола…)

Епицентарот е на длабочина од 10 километри.

НАШ ПРЕДЛОГ

Пукање во Скопје, убиени две млади момчиња

На 05.03.2021 во 02.35 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Македонско - Косовска бригада“ се слушнало пукање.

ССНМ и ЗНМ со целосна поддршка на својата членка Арбнора Мемети

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) остро реагираат на начинот на кој без...

Имунизацијата на населението ќе почне месецов

До крајот на годината, производителот „Фајзер“ во земјава ќе испорача 800.280 дози вакцини против Ковид- 19. Според надлежните, првите...
Skopje
clear sky
12 ° C
12 °
12 °
35 %
2.6kmh
0 %
Fri
12 °
Sat
9 °
Sun
10 °
Mon
13 °
Tue
8 °