Зошто Хашкиот суд сега издаде налог за апсење на Путин? „Постојат две главни причини“

Налогот за апсење на рускиот претседател Владимир Путин издаден од Меѓународниот кривичен суд вчера е „првиот чекор“ на патот до значајно обвинение, според Бен Емерсон, британски адвокат кој работи за украинската влада. Во изјава за Sky News, Емерсон рече дека има две главни причини зошто Хашкиот суд вчера издаде налог за апсење на Путин.

Постојат две главни причини

Непосредниот тајминг, рече тој, веројатно е поврзан со одлуката на Високиот комесаријат за човекови права на ОН, кој неодамна објави извештај во кој истражните судии објаснуваат зошто веруваат дека Русија извршила воени злосторства во Украина. Ова ги вклучува наводите за присилна депортација на деца од Украина во Русија, што се опишува како воено злосторство.

Сепак, постои и друга димензија на тајмингот на издавање на налог за апсење. Како што објаснува Емерсон, понекогаш обвиненијата се издаваат под печат. „Со други зборови, тие не се јавни. Но, во последно време гледаме дека се објавуваат обвиненија против лидерите за време на тековните конфликти, а тие се поврзани со содржината на обвинението. Пример е обвинението против Гадафи за време на бунтот во Либија“, рече адвокат.

„Ова е очигледно само првиот чекор“

Емерсон тврди дека треба да се каже дека објавувањето на обвинението против актуелниот претседател на земјата во екот на вооружен конфликт „на некој начин влијае на однесувањето или има за цел да влијае на однесувањето на лицата вклучени во конфликтот“.

„Со други зборови, ова е очигледно само првиот чекор на патот кон она што на крајот би можело да стане многу посуштинско обвинение против претседателот Путин“, рече адвокатот.

Тој додаде дека верува дека главната цел на издавањето на налогот е „да се натераат Путин и луѓето околу него да сфатат дека постои многу реален ризик дека порано или подоцна ќе мора да одговараат кривично за она што го прават“.

За што всушност МКС го обвинува Путин?

Ајде да го посетиме, Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на Владимир Путин обвинувајќи го дека е одговорен за воените злосторства во Украина. МКС издаде налог за апсење на рускиот претседател поради сомнение дека е одговорен за незаконско депортирање и нелегално пренесување на деца од територијата на Украина во Русија.

Покрај Путин, Хашкиот суд издаде и налог за апсење на Марија Алексеевна Лвова-Белова, руската комесарка за правата на децата, под истите обвиненија како и за рускиот претседател. Но, кое е ова прво, веројатно не и единственото кривично дело што Меѓународниот кривичен суд го обвини против Владимир Путин?

Обвинителот на Хашкиот трибунал, Карим Ахмад Кан, кој работи на случајот, изјави за Би-Би-Си дека депортацијата на украинските деца во Русија е нехумана и дека Русија можела да преземе други мерки за заштита на децата, доколку таа и била намерата.

„Доколку постоеше опасност во одредена област, тие требаше да бидат преместени во други делови на Украина, каде што немаше таква опасност“, рече Кан. „Ако тоа не беше можно, требаше да им се понуди преселба во трети земји.

МКС оспорува дека Русија практично ја легализирала депортацијата на децата давајќи им на децата руско државјанство. Истражната комисија на ОН за Украина деновиве објави дека има докази за нелегално префрлање на стотици украински деца во Русија.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Нов Зеланд ги забрани мобилните телефони во училиштата поради загрижувачкиот пад на писменоста

Според украинската влада, бројот на насилно однесени деца во Русија е 16.221.

За руското киднапирање на украински деца се зборува долго време
Руското киднапирање на деца од Украина и нивното носење во Русија е тема веќе подолго време, но со оглед на тоа дека крвавите конфликти не престануваат, не е во преден план кога станува збор за руската инвазија во Украина. Згора на тоа, тоа е тема што се појави неодамна, и покрај фактот што пред повеќе од една година, руските војници ги преминаа границите на Украина и започнаа инвазија.

Некои невладини организации ја наведуваат бројката до 700.000 украински деца депортирани од Русија од 2014 година, кога го окупираше Крим.

Меѓу нив беше и едно тогаш 15-годишно девојче, кое на дописникот на Скај њуз Стјуарт Рамзи му кажа дека била поканета во летен камп на Крим пред да и биде кажано да не оди дома. Ја качиле во еден од 100-те автобуси, кои превезувале од 30 до 40 деца. Таа рече дека од нив било побарано да ја пеат руската национална химна и дека не им било дозволено да носат бои на украинското знаме во нивните спални соби.

Миграцијата на деца од Украина во Русија повторно се интензивираше во последната година. „Русија воведе политики како што се доделување руско државјанство и сместување деца во згрижувачки семејства со цел некои деца трајно да останат во Русија“, се вели во извештајот.

Русија дури парадираше со деца од Украина на огромен митинг за поттикнување војна, кој се одржа на стадионот Лужники во Москва пред еден месец.

„Како Москва киднапираше украински деца и ги претвори во Руси“

На крајот на минатата година, Асошиетед прес објави голема приказна наречена „Како Москва киднапирала деца од Украина и ги претворила во Руси“. Раскажана е приказната за Олга Лопаткина, мајка од Украина, која во тоа време не слушнала ништо за нејзините шест посвоени деца кои останале во Мариупол повеќе од една недела и биле луди од грижи.

Децата, како и обично, беа на одмор во одморалиште во тој пристанишен град. Но, тогаш избувна војната со Русија, а нејзините малечки беа напуштени во опколен град без светлина и надеж. Тогаш за нив морал да се грижи нејзиниот најстар син Тимофеј, кој имал само 17 години.

Отворениот обид на Русија да посвојува украински деца и да ги воспитува како Руси е во тек, покажува истрагата на Асошиетед прес.

„Деца на државата“

Илјадници деца беа пронајдени во подрумите на градовите разурнати од војна, како што е Мариупол, и во сиропиталишта во сепаратистичките региони во Донбас, поддржани од Русија. Меѓу нив има и оние чии родители загинаа во руско гранатирање, како и други малечки во институции или згрижувачки семејства, познати како „деца на државата“.

Русија тврди дека овие деца немаат родители или старатели да се грижат за нив или дека не може да се дојде до нив. Но, АП откри дека официјални лица депортирале украински деца во Русија или на територии под контрола на Русија без согласност, ги лажеле дека нивните родители не ги сакаат, ги користеле за пропаганда, ги однеле во руски семејства и им дале руско државјанство.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  УШТЕ ЕДЕН СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС НА ФИЛИПИНИ: Се очекува цунами!

Без разлика дали имаат родители, одгледувањето деца од војна во друга земја или култура може да биде показател за геноцид, обид да се избрише самиот идентитет на непријателска нација. Обвинителите велат дека тоа може да биде директно поврзано и со рускиот претседател Владимир Путин, кој експлицитно ги поддржал посвојувањата.

„Тоа не е нешто што се случува веднаш на бојното поле. Така, способноста да се припише одговорност на највисоко ниво е многу поголема овде“, рече Стивен Рап, поранешен американски амбасадор за воени злосторства, кој ја советува Украина за обвинителството.

Дури и ако родителите се мртви, рече Рап, нивните деца мора да бидат заштитени, згрижени или посвоени во Украина, а не депортирани во Русија.

Според рускиот закон, Украина мораше да ги одобри посвојувањата, но Путин издаде декрет со кој го заобиколи ова

Рускиот закон забранува посвојување на странски деца без согласност на матичната земја, а Украина не одобри такви посвојувања. Но, во мај, Путин потпиша декрет со кој на Русија и се олеснува посвојувањето и доделувањето државјанство на украинските деца без родителска грижа – и на Украина и на преживеаните роднини им е потешко да ги вратат.

Русија, исто така, подготви регистар на соодветни руски семејства за украинските деца и им плаќа за секое дете што ќе добие државјанство – до 1.000 долари за оние со попреченост. Води летни кампови за украинските сираци, нуди часови по „патриотско образование“, па дури и води телефонска линија за поврзување на руските семејства со децата од Донбас.

„Тоа е апсолутно ужасна приказна. Не знаеме дали нашите деца имаат официјален родител или маќеа или нешто друго затоа што биле насилно однесени од руските војници“, изјави за АП Петро Андриушченко, советник на градоначалникот на Мариупол, додавајќи дека Само од тој град беа однесени стотици деца.

Ситуацијата е комплицирана од фактот дека многу деца во украинските сиропиталишта воопшто не се сирачиња. Украинската влада пред војната призна во ОН дека повеќето деца во земјата „не се сирачиња, немаат сериозни болести или нарушувања и се во институции бидејќи нивните семејства се во тешки околности“.

Русија го прикажува посвојувањето како дарежлив чин

Сепак, Русија го прикажува своето посвојување на украински деца како дарежлив чин, кој на беспомошните малолетници им дава нови домови и медицински ресурси. Руските државни медиуми прикажуваат локални функционери како ги гушкаат и бакнуваат и им даваат руски пасоши.

Многу е тешко да се одреди точниот број на украински деца депортирани во Русија – Украинските власти соопштија дека ги има речиси 8.000. Русија не го открива вкупниот број, но властите редовно најавуваат пристигнување на украински сирачиња со руски воени авиони.

Во март, рускиот омбудсман за правата на децата, Марија Лвова-Белова, која сега има налог за апсење, како и по Путин, изјави дека повеќе од 1.000 деца од Украина пристигнале во Русија.

Во текот на летото, таа рече дека 120 руски семејства поднеле барање за старателство и повеќе од 130 украински деца добиле руско државјанство. Оттогаш, многу повеќе пристигнаа, вклучително и група од 234 деца на почетокот на октомври.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното