10 знаци што покажуваат дека сте автентична личност – дали сте меѓу најретките типови на луѓе?

10 знаци дека сте најреткиот тип на личност според Јунг – дознајте дали сте автентичен „дипломат“!

Пристапот произлегува од две различни филозофии. Едниот датира од почетокот на 20 век и е дело на Карл Густав Јунг, таткото на аналитичката психологија. Неговата теорија за психолошки типови е веројатно највлијателниот изум во типологијата на личноста и е инспирација за многу други теории. но нејзините претставници оставаат свој белег во светот.

Тие имаат вродено чувство за идеализам и морал, но се разликуваат од другите идеалистички типови на личности во нивната определба. Тоа се луѓе кои не се плашат да ризикуваат и да излезат од зоната на удобност. Тие преземаат вистински чекори во остварувањето на своите цели, секогаш знаат што сакаат и во одреден момент ќе го постигнат тоа.

Ако имате 4 или повеќе од следниве квалитети, вие сте дипломат – најреткиот и најавтентичен тип на личност:

  1. Фокусирани сте на работи кои имаат поголемо значење и не трошите енергија на секоја ситница. Знаете како да се опоравите од поразот.
  2. Подготвени се напорно да работат за своите соништа бидејќи знаат дека нема кратенки до успехот. Не талкаш бесцелно.
  3. Ја слушате вашата интуиција ако нешто не изгледа како што треба (и кога изгледа). Затоа често сте наградени.
  1. Не верувате дека ви треба широк социјален круг за сопствената среќа. Среќни сте со неколку пријатели кои ви се блиски и ве ценат.
  2. Тие се емпати кои навистина ја разбираат болката на другите бидејќи ги чувствуваат нивните емоции. Друга причина зошто претпочитаат да бидат сами или во близок круг на пријатели кога им треба одмор.
  3. Имате развиено емпатија, разбирате што се случува во туѓите глави. Знаете што е преправање или искреност.
  4. Можете да замислите свет поинаков од вистинскиот. Размислувате надвор од рамката и не се плашите да ги следите вашите идеи.
  5. Инспирирајте ги другите и поттикнете ги да се развиваат.
  6. Верувате во моќта на пишаниот збор. Најлесен начин да ги изразите вашите емоции е со пишани зборови.
  7. Наместо да паничите, ефикасно пронајдете излез од дилемата.

Луѓето со ваков тип на личност се навистина автентични, но имаат голема душа, развиена емпатија и алтруизам. Нивниот единствен недостаток е тоа што постојано помагајќи им на другите, знаат да се занемарат себеси и своите потреби.

Поврзани вести

Ковачевски награди пожарникар од Бугарија кој летоска гаснеше пожари во Македонија

На годишната церемонија "Достојни Бугари" премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски му врачи наградата на пожарникар кој летоска гаснеше пожари на истокот од Македонија, јавува ТВ21. На церемонијата пристуствуваа...

Марихуаната може трајно да го оштети мозокот

Се сеќавате ли на оние опиени момци кои ги поминуваат деновите во соба или возило завиткано во чад од марихуана, способни само да бараат нов џоинт? Не е ни чудо ако не...

Бектеши и Лорер потпишаа Меморандум за разбирање за промоција и инвестициска соработка на малите и средни претпријатија од Северна Македонија и Бугарија

Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за иновации и раст на Република Бугарија, Даниел Лорер денеска во Софија во рамки на заедничката седница на македонската и бугарската Влада потпишаа Меморандум за...

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков истакна дека „постојат држави како што е Република Северна Македонија каде што индивидуалните права се остаруваат...

Најважното

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...