Свет
25,512,993
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12
Македонија
12,635
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12
Македонија
2,702
Вкупно починати
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12
Македонија
73,601
Вкупно оздравени
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12

39 земјотреси за помалку од 50 часа во Хрватска

Хрватска вчера ја погоди силен земјотрес – во 12:19 часот сеизмолозите регистрираа разорен земјотрес со епицентар на пет километри југозападно од Петриња на длабочина од 11,5 километри. Јачината на земјотресот била 6,2 според Рихтер, а интензитетот во епицентарот VIII-IX степени од скалата ЕМС.

Во периодот од 12:23 до 12:58 часот, се случија најголем број на последователни земјотреси, дури 10 – со магнитуди поголеми од 3 степени според Рихтеровата скала.

loading...

После тој земјотрес, следеа многу послаби, и сите земјотреси имаа епицентар близу Петриња и околината.

Најмалку седум лица загинаа. Тоа е бројка што е потврдена и не е исклучено подоцна да бидат откриени повеќе жртви, јавија хрватски медиуми.Најмалку шест лица се тешко повредени, а 20 полесно повредени, соопшти МВР на Хрватска.

Во Петриња според извештаи на хрватски медиуми, нема објект што не е оштетен од земјотресот.

Градоначалникот Даринко Думбовиќ утрово изјави да не се доаѓа неорганизирано во Петриња.

– Се надевам дека веќе нема луѓе под урнатините…Не носете градежен материјал сега, ќе ни треба за неколку денови, изјави тој за ХРТ.

Градоначалникот на Глина, Стјепан Костањевиќ, денеска изјави дека утрово се тресе тлото во областа Глина, некои куќи се целосно урнати, а згрижени се оние граѓани кои немале покрив над главата.

-Има многу луѓе кои не сакаа да ги напуштат своите куќи и ја поминаа ноќта во автомобили. Ние се погриживме за оние кои немаат покрив над главата, чии куќи беа урнати. Имаме 35-36 населени места погодени од земјотресот и треба да ги посетиме денеска, рече тој.

Тој посочи дека доаѓаат помош од сите страни, и потребни се шатори.

Сеизмолозите на сеизмолошката служба на Република Хрватска утрово во 6.15 часот, 6.26 часот и 6.29 часот забележаа три силни земјотреси со епицентри недалеку од Петриња.

Интензитетот на земјотресите бил 4,7, 4,8 и 3,9 според Рихтер. Земјотресите утрово беа 38-ти и 39-ти што беа почувствувани во Хрватска во изминатите 49 часа.

Сеизмолошката служба регистрира земјотреси скоро секоја минута, а имаше најмалку 25 до 30 земјотреси посилни од 3 степени по Рихтер. 

НАШ ПРЕДЛОГ

Полицијата казни пратеник кој додека возел зборувал на мобилен

Полициски службеници од СВР Скопје денеска му врачиле платен налог на пратеникот М.К., кој го прекршил Законот за безбедност на сообраќајот на...

Откако Бугарија нè изигра – Вучиќ ќе ни даде 8.000 вакцини

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите откри дека Србија се согласила да помогне со 8000 вакцини од „Фајзер“. „Имам...

Утре е Богојавление- Водици: Крстот нема да се фрла и нема да ги има масовните собири

На полноќ се отвора небото. Според православниот обичај, во домовите се пуштаат чешмите, за да се освети водата и се означува големиот...
Skopje
clear sky
-2.4 ° C
-2 °
-2.8 °
54 %
5.1kmh
0 %
Mon
-3 °
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
5 °
Fri
5 °