Поврзи се

Македонија

4 милиони евра загуба за 6 месеци – рент-а-кар бизнисот бара помош од државата

Published

on

Рент-а-кар бизнисот во Македонија работи со загуба веќе 6 месеци поради пандемијата. Од Здружението за рент-а-кар велат дека за 85% е намален интересот за рент-а-кар а 40% од автомобилите не се регистрирани бидејќи нема интерес. Рамадан Идризи, претседател на ова здружение вели дека годишно од овој бизнис на државата и носат 20 милиони долари кои оваа година ги немаат.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Иако аеродромот е отворен, нашиот бизнис функционира со 10 до 15%, ние како бизнис заедница со рент-а-кар купуваме околу 1 илјада нови автомобили, што не се случува секоја година. И работата е нула бидејќи нашиот бизнис на државата и носи над 20 милиони долари годишно, пари кои оваа година ги немаме. До сега секоја компанија 40% од автомобилите не ги има регистрирано и правиме планови да отпуштиме неколку работници од работа бидејќи нема работа“, истакна Рамадан Идризи.

Од ова здружение бараат државата да им помогне за платите на вработените, да се укине каматата од кредитите што ги имаат и да им дадат бескаматни кредити.

Loading...

„Владата може да ни даде бескаматен кредит, да ни даде средства за плата на вработените, да ни овозможи банките да ги укинат каматите, да не се пресметува камата за ануитети кои треба постојано да ги плаќаме, а за кредитите што ги одложуваат банките, нам ни наплаќаат камата“, додава Рамадан Идризи.

До сега само аеродромот во Скопје добил помош со укинување за 85% од киријата за трите месеци карантин и 50% за плаќање на киријата за сегашниот период. Бизнисот со рент-а-кар се смета дека до сега претрпел загуба од 4 милиони евра. Недоаѓањето на печалбарите и нефункционирањето на аеродромот неколку месеци, се причина што овој бизнис претрпел големи загуби, како и многу други бизниси.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

4NEWS.mk

Повторно македонци се вмешаа во претседателските избори во САД

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

Македонија

МВР ја „чува“ екс министерката Јанкулоска – Груевски во Будимпешта, соработниците се соочуваат со затвор

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com