AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

421 нови случаи на ковид-19 – пријавени 8 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

• Направени се 2.900 тестирања, а регистриран е 421 нов случај на КОВИД-19:

Скопје – 211, Куманово – 32, Штип – 26, Велес – 25, Кавадарци – 19, Кочани – 15, Прилеп – 13, Охрид – 12, Македонска Каменица – 9, Гевгелија – 7, Струмица, Кичево и Крива Паланка – по 6, Свети Николе – 5, Гостивар – 4, Битола, Радовиш, Берово, Виница и Демир Хисар – по 3, Кратово и Богданци – по 2, Тетово, Неготино, Ресен, Пробиштип, Валандово и Крушево – по 1.

• Регистрирани сe 395 оздравени пациенти од: Скопје – 220,Куманово – 31, Струмица – 20, Охрид и Тетово – по 14, Кочани – 12, Битола – 10, Штип, Велес и Кавадарци – по 9, Кратово – 7, Кичево – 6, Гевгелија и Крива Паланка – по 5, Гостивар и Пробиштип – по 4, Прилеп и Богданци – по 3, Неготино и Пехчево – по 2, Берово, Демир Хисар, Ресен, Валандово, Струга и Македонски Брод – по 1.

• Во текот на изминатите 24 часа починале 8 лица: 3 од Скопје (86г, 74г, 69г) и по едно починато лице од Кратово (88г), Велес (75г), Виница (66г), Куманово (64г) и Охрид (61г) Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 06.09.2021 до 28.09.2021 година. Регистрирани се 3 починати лица од Скопје и по едно починато лице од Гевгелија и Битола, на возраст од 67 до 94 години. Од пријавените лица 2 се починати во болнички услови, а 3 во домашни услови.

 Направени се 2.900 тестови преку: ИЈЗ-278, ЦЈЗ Скопје-73, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-42, ЦЈЗ Тетово–38, ЦЈЗ Куманово-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-26, УК Пулмологија со алергологија –0,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–156,Жан Митрев (Филип Втори)-65, Авицена-135, Биотек-98, Систина-61, лабораторија Лаор-98, Синлаб-13, Ремедика-23, Плодност–16, Генеа-6, Никоб лаб-220, ВФВ Медикал-28, Ели Медика-24, Ројал Медика –4, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.362. 

Досега во земјата се направени вкупно 1.333.204 тестирањана Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963бројката на оздравени пациенти е 182.473, на починати е 6.888, а бројот на активни случаи изнесува 6.602. 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градовиЗаболени (вкупно)Активни случаи (вкупно)
Скопје855533308
Куманово11779543
Тетово10891170
Прилеп9183193
Гостивар798565
Битола7214190
Велес6465304
Кавадарци6061162
Охрид6053206
Штип5899212
Струмица5822185
Кичево4029131
Струга381060
Кочани3375129
Гевгелија246863
Неготино233222
Свети Николе194795
Радовиш155660
Ресен154744
Крива Паланка1514121
Дебар145122
Берово121714
Делчево112741
Виница106245
Пробиштип94434
Валандово83318
Кратово61250
Богданци56417
Крушево53613
Македонски Брод47611
Демир Хисар46132
Демир Капија4101
Македонска Каменица33240
Пехчево3150
Дојран1401
Вкупно1959636602

Kовид состојба 14.10.2021 (податоците се заклучно со 13.10.2021)

Новозаразени: 421

Тестирани: 2.900

Оздравени: 395

Починати: 13

Вкупно дијагностицирани: 195.963

Вкупно оздравени: 182.473

Вкупно починати: 6.888

Активни случаи: 6.602