449 новозаразени, 19 починати за 24 часа од коронавирусот

Денес се регистрирани 449 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19 изнесува 211.831

Оздравени се 317 пациенти –  пријавени се 12починати лица.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:• Направени се 3.859 тестирања, а регистрирани се 449 новислучаи на КОВИД-19:

Скопје – 195, Битола – 47, Прилеп – 19, Кавадарци – 18,Берово – 17, Куманово – 16, Кочани – 15, Велес и Штип – по 13, Гевгелија – 12, Делчево – 11, Охрид – 10, Струмица – 8, Неготино – 7, Валандово – 6, Тетово, Радовиш и Ресен – по 5, Крива Паланка, Кратово и Демир Хисар – по 4, Кичево и Богданци – по 3, Струга, Свети Николе и Македонска Каменица – по 2, Пробиштип, Демир Капија и Пехчево – по 1. 

• Регистрирани сe 317 оздравени пациенти од: Скопје – 125,Берово – 26, Кавадарци – 24, Велес – 19, Битола – 15, Прилеп – 13, Штип и Гевгелија – по 10, Неготино и Кратово – по 9, Кочани – 8, Валандово и Тетово – по 6, Крива Паланка, Куманово и Струга – по 5, Струмица, Богданци и Пехчево – по 4, Делчево и Охрид – по 3, Крушево – 2, Пробиштип и Виница – по 1.

• Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 11починати лица: 4 починати лица од Скопје (69г, 76г, 81г и 89г), Прилеп – 2 (65г и 82г), и по едно починато лице од Тетово (74г), Битола (72г), Охрид (33г), Виница (66г), и Демир Хисар (81г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Во однос на 33 годишното починато лице, било со дијагноза дијабет тип 2, и истото не земало соодветна терапија. Примено е во болница во тешка состојба.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој

Термин, е пријавено 1 починато лице со датум на смрт од 16.11.2021Лицето е од Кавадарци и е починато во домашни услови.• Направени се 3.859 тестови преку: ИЈЗ-267, ЦЈЗ Скопје-64, ЦЈЗ Битола-88, ЦЈЗ Прилеп-33, ЦЈЗ Тетово–43, ЦЈЗ Куманово-53, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–154,Жан Митрев (Филип Втори)-71, Авицена-165, Биотек-262, Систина-68, лабораторија Лаор-181, Синлаб-23, Ремедика-12, Плодност–80, Генеа-9, Никоб лаб-274, ВФВ Медикал-63, Ели Медика-61, Ројал Медика–31, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб – 5, Жан Митрев Струмица – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.842. 

Досега во земјата се направени вкупно 1.446.403 тестирањана Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 211.831,бројот на оздравени пациенти е 195.941, на починати е 7.418, а бројот на активни случаи изнесува 8.472.

 Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градовиЗаболени(вкупно)Активни случаи(вкупно)
Скопје925303862
Куманово12735298
Тетово11262165
Прилеп9986423
Битола8325702
Гостивар805542
Велес7191374
Кавадарци6761319
Штип6483219
Охрид6338254
Струмица6017133
Кичево420495
Струга388054
Кочани3901236
Гевгелија2732155
Неготино252788
Свети Николе208270
Крива Паланка1836155
Радовиш169276
Ресен168386
Дебар14541
Берово137287
Делчево1324127
Виница113540
Пробиштип110048
Валандово89838
Кратово74381
Богданци62938
Демир Хисар58288
Крушево57425
Македонски Брод4845
Демир Капија4208
Македонска Каменица39560
Пехчево34216
Дојран1594
Вкупно2118318472

Поврзани вести

Поради ветер во Софија сè уште не се полетани двата воени авиони со посмртните останки на 45-те загинати патници

Поради ветер во Софија сè уште не се полетани двата воени авиони со посмртните останки на 45-те загинати патници од автобуската несреќа во Бугарија. Според информациите, шрвиот авион се...

Променливо облачно со умерен, повремено засилен јужен ветер

Променливо облачно со умерен, повремено засилен јужен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има локални врнежи од дожд. На планини врнежите ќе преминуваат во снег.

Денеска ќе пристигнат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Министерството за надворешни работи вчера информираше дека денеска ќе пристигнат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие ќе пристигнат претпладне на Меѓународниот аеродром Скопје.

333 нови случаи на ковид-19 – пријавени 16 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на КОВИД-19:

Најважното

Поради ветер во Софија сè уште не се полетани двата воени авиони со посмртните останки на 45-те загинати патници

Поради ветер во Софија сè уште не се полетани двата воени авиони со посмртните останки на...

Променливо облачно со умерен, повремено засилен јужен ветер

Променливо облачно со умерен, повремено засилен јужен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има локални врнежи од...

Денеска ќе пристигнат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Министерството за надворешни работи вчера информираше дека денеска ќе пристигнат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија.

333 нови случаи на ковид-19 – пријавени 16 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.440...

Во 9 пристигнуваат посмртните останки, поворката ќе се движи низ Скопје – на Скендербег последна почит за загинатите

Министерството за надворешни работи информира дека утре, 3 декември, во 9ч, на меѓународниот аеродром Скопје, се очекува да пристигна посмртните останки на...