6 НАЧИНИ ДА ПРИВЛЕЧЕТЕ СРЕЌА: ОВА ви треба за да успеете!

Познатите претприемачи ќе ви кажат дека нивниот успех зависи од напорна работа, самодисциплина и дека само 10% од среќата е застапена во сето тоа. Постојат 6 начини да успеете во животот без да барате среќа:

Фактор на среќа

Среќата е одличен изговор за мрзливите луѓе. Тие повеќе би сакале да ја препуштат својата судбина на случајноста отколку да работат на остварување на своите цели. Но, психолозите се сигурни дека успехот може да се привлече доколку следите одредени правила и техники.

Цел

За да го постигнете она што го сакате, треба јасно и детално да замислите што е тоа што сакате? Визуелизацијата и јасното обликување на целта потсвесно помага да се оди напред, а тоа е повторно главниот фактор на среќата. Човек несвесно добива сигнали како да реши одредени проблеми и на тој начин да се приближи до целта. Губитниците обично се оние луѓе кои немаат јасно формирана цел на ум.

Енергија и активност

Еден од факторите на среќата е напорната работа. Среќните луѓе само зрачат со енергија, успеваат да работат напорно и напорно, да учат, да одат во теретана, да се занимаваат со хоби. Овие се активни луѓе. Таквите луѓе се способни да го трошат своето време правилно, а не да го трошат на бескорисни работи.

Студијата на американскиот психолог Томас Стенли откри дека 84% од 2.500 успешни луѓе кои го стекнале, своето богатство го стекнале со исцрпувачка работа. Тие не веруваа во среќа и се трудеа да работат попродуктивно од другите вработени.

Правете многу корисни работи

Невозможно е да го добиете она што го сакате ако не се потрудите. Колку повеќе се трудите, толку се поголеми шансите да успеете. Ако сакате подобра работа, мора да одите на интервјуа за работа, да ги подобрите своите вештини, да разменувате идеи со луѓе итн.

Карактеристики на личноста

На оптимистите им е полесно да се справат со невозможните задачи и стресната работа, бидејќи се сигурни во својот успех. Тие се подружељубиви, лесно се зближуваат со луѓето и ги постигнуваат своите цели.

Упорност

Ова е важен квалитет што прави разлика помеѓу успешни и неуспешни луѓе. Не се откажувајте од целите кога е тешко. Жртвувајте се за успех.

Има огромна разлика помеѓу психата на луѓето кои слепо веруваат во среќата и оние кои тврдоглаво одат кон целта. Тоа се различни психотипи, но според статистичките податоци среќата често доаѓа кај оние кои не веруваат во нејзиното постоење. Направете го тоа сами, не верувајте во судбината ако сакате да ги постигнете целите.

Поврзани вести

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.