Поврзи се

Македонија

Ако имате стар компјутер, не го фрлајте – Стаменов ги репарира и ги подарува на учениците за онлајн настава

Published

on

Ако имате компјутер, ајпод или стар лаптоп што не ги користите, не ги фрлајте. Борче Стаменов ги репарира, ги адаптира за апликацијата Микрософт тимс и им ги дава на децата. Целта е учениците кои немаат средства за следење онлајн настава, да им ги даде компјутерите и да се вклучат во образовниот процес.

-Текстот продолжува по рекламата-

Ова што го прави сега всушност му е професија. Но ова го прави бесплатно со цел да им помогне на децата кои немаат услови за следење онлајн настава.

Компјутери му наоѓаат пријателите, блиски луѓе или пак од интернет. Тие му ги носат компјутерите од другите градови, тој ги репарира а потоа им ги испраќа на учениците на кои им се потребни.

Вели дека со оваа активност се занимава од почетокот на спроведувањето на онлајн наставата во земјава. Најпрво ги репарирал и ги донирал компјутерите што ги имал во магацинот. Кога ја споделил идејата на социјалните мрежи, почнале и други луѓе да му испраќаат компјутери. До сега репарирал и донирал вкупно 400 компјутери и планира да продолжи со оваа активност.

Во нашата земја голема е потребата од компјутери, бидејќи според официјалните податоци, над 40 илјади деца немаат опрема за следење онлајн настава. Властите неколку пати ветуваа дека ќе најдат начин за субвенционирање на овие деца, но во моментов нема конкретна мерка.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Јани Макрадули ќе биде нов директор на Македонска пошта?!

4NEWS.mk

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com