Поврзи се

Бизнис

Aко Трамп ги зголеми царинските давачки за европските автомобили, ЕУ веќе има подготвено одговор

Published

on

Европската комисија се подготвува да воведе царина за увоз на американски производи во вредност од 20 милијарди долари, ако Вашингтон ги воведе даноците за трговија на европски автомобили, изјави европската комесарка за трговија, Сесилија Малмстрем.

„Се надеваме дека нема да дојде до тоа и дека ќе најдеме решение. Во спротивно, Европската комисија подготвува долга листа на бројни американски производи во вредност од 20 милијарди долари“ – истакна Малмстрем за шведскиот весник „Дагенс нихетер” пред да замине за Вашингтон.

-Текстот продолжува по рекламата-

Ниедна нова европска тарифа нема да биде насочена кон одредена сојузна држава на САД.

„Тоа нема да биде случај, станува збор за општи производи како што се земјоделски производи, машини, високотехнолошки производи и друга стока“, кажа таа.

Малмстрем е дел од европската делегација која во моментов е на разговари во Вашингтон за трговскиот спор помеѓу ЕУ и САД.

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Реакција на генералниот секретар на Илинденскиот марш за инцидентот кај Гумење

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Македонија

Учениците од септември се враќаат во клупите, со маски на лицата и социјална дистанца, часот ќе трае 20 минути

Македонија

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? Неделков од СОНК: Вирусот е како атомска бомба за училиштето

Македонија

Акција на ИНТЕРПОЛ: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

Македонија

Владата објави нов, ажуриран список на компании кои добиле помош, а не ја исплатиле на работниците

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ да молчат за енергетиката, во нивно време струјата поскапе 100% и беше укината евтината тарифа

Македонија

Кадриу: „Премиерот нѐ нарече криминалци“ – Спасовски ги отфрли тврдењата на обвинителката

Македонија

Се заострува „битката“ за ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски се извини за политиките на дел од претходното раководство

Македонија

Полицијата во Синичане по изјавата на Џемаили – Агим Нухиу открива што изјавил градоначалникот на Боговиње во полиција

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри