„Ал Капоне падна поради даноци, Вучиќ поради златна камила и часовник“: Што велат опозиционерите за подарокот на Земан на претседателот?

Регуларноста на часовникот што некогаш го носел претседателот на Србија, Александар Вучиќ, стана тема на социјалните мрежи, а за да ги демантира изјавите на опозицискиот Мирослав Паровиќ дека часовникот вреди половина милион евра, претседателот го покажа последен. вечер во „Хит твит“ и кажа дека тоа е подарок од посветата на поранешниот чешки претседател Милош Земан и дека вреди многу помалку.

Проценетата вредност на часовникот, тврди Вучиќ, е 1.000 евра, а тој побарал проценка за да може да го откупи.

„Знаете, тоа е подарок и како таков треба да остане на државата. Сепак, имам право да го откупам, бидејќи има сентиментална вредност за мене. Затоа побарав проценка“, објасни Вучиќ.

Подароците на Александар Вучиќ беа предмет на внимание на јавноста и порано, кога Немања Шаровиќ, претседателот на движењето „Љубав Вера Нада“ изнесе информации и тврдеше дека Вучиќ намерно ја намалил цената на подароците што ги добивал како службеник на Србија од странски колеги. за да остане во неговата, а не државна.

Тој изјави дека секој јавен функционер е должен да го пријави подарокот во рок од десет дена од добивањето, да го наведе донаторот и вредноста на подарокот и да посочи дали тој останал во приватна или јавна сопственост, а против Вучиќ поднел дури 38 пријави. во Агенцијата за спречување на корупцијата бидејќи „незаконски присвоил имотна корист во износ од неколку десетици илјади или стотици илјади евра“.

Денес, Шаровиќ го повторува она што го кажа пред две години – „Вучиќ според законот може да задржи само подарок чија вредност е до 10 отсто од просечната плата“.

„Не сум стручњак за часовници за да знам колку чини тој скап часовник на Вучиќ, но знам дека тој станал државна сопственост во 2019 година согласно законот. Според законот, Вучиќ може да задржи само подарок чија вредност е до 10 отсто од просечната плата, а овој часовник и неговата вредност несомнено го надминуваат тоа“, забележува Шаровиќ.

Овој опозициски политичар го обвинува претседателот на Србија дека го украл овој и други подароци кои ги добил од времето кога бил на позицијата прв потпретседател на Владата на Србија. Меѓу нив се и златната камила, уметничко сликарство

„Потоа украде и златна камила што ја доби на саемот за оружје, а тоа е околу неколку килограми злато и уметничка вредност што треба да се процени. Тој украл и скапа уметничка слика што му ја донел шеикот Бин Зајед кога првпат дошол во Белград. Станува збор за милијардер кој при втората посета подари три блиндирани мерцедеси проценети на 3 милиони евра. Вучиќ во каталогот за подароци скапата слика ја проценил на 700 динари и ја задржал. „За таа сума не можете да купите ниту празно платно во кинеска продавница, а јасно е дека Вучиќ лажно ја претставувал вредноста на екстремно скапите подароци и ги украл од граѓаните на Србија“, вели тој.

Шаровиќ вели и дека нема сомнеж дека вкупната вредност на подароците што Вучиќ ги чувал во негова сопственост надминува половина милион евра, како што некои го процениле овој спорен часовник.

„Вучиќ многу вешто ги крие своите криминални траги и се крие зад Собранието и Владата на Србија, но како што Ал Капоне отиде во затвор за затајување данок, ви гарантирам дека Вучиќ ќе биде испратен во затвор за златната камила и сите други подароци. крадел“, вели претседателот на „Љубав Вера Нада“.

Потпретседателот и пратеник на Нова демократска партија на Србија, Предраг Марсениќ вели дека одамна не ги гледал говорите на Вучиќ, бидејќи „нема стомак за тоа“.

„Веќе некое време ги немам гледано говорите на претседателот на Србија. Немам повеќе стомак за толку глупости и манипулации. Тој човек, откако прифати разни неуставни договори и последователни лаги за нив, целосно го загуби легитимитетот и повеќе не може да му се верува“, вели Марсениќ.

Зборувајќи конкретно за часовникот, членот на Новиот ДСС вели дека не би бил изненаден доколку навистина чини 500.000 евра – „што секако не е доволно за апетитите на СНС“.

„Но, тоа е сосема неважно, бидејќи нашиот народ вели, не гледај на подарок во заби“, вели Марсениќ.

Претставникот на Демократската партија, Срѓан Миливојевиќ вели дека никој не може да го убеди дека претседателот Вучиќ носи часовник од 500.000 или 1.000 евра.

„Што ќе му направи часовник на некој што има временски столб со кој не врати во деведесетите и незапирливо ита кон деветнаесеттиот век. Таа временска рамка чини многу повеќе. Ќе платиме за тоа со милиони уништени животи и иднината на нашите деца“, рече тој.

Со него се согласува и претседателот и заменик на Еколошкото востание, Александар Јовановиќ Ќута, кој се радува што претседателот добива „евтини подароци од колеги државници“.

„Единствено е што часовникот оди наназад бидејќи Србија се движи наназад десет години“, вели Јовановиќ.

Овој пратеник има предизвик и за Вучиќ.

„Имам предлог за Вучиќ, бидејќи го прифати предизвикот на Ќулибрков да јаде сендвич и знам дека е доволно луд да го прифати мојот предизвик, да се истушира ​​пред камери со тој шампон што се продава“, вели Јовановиќ. .

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното