Поврзи се

Македонија

Албанскиот јазик отстранет од меморандумите! Царовска вели нема промени, но соопштенијата се испраќаат само на македонски

Published

on

Мила Царовска е новата министерка за образование и наука. Не помина ниту еден месец од нејзиното доаѓање на чело на овој ресор, направи измена. Логото на службените меморандуми кои досега беа на два јазика, сега е само на македонски. Поради тоа, побаравме одговор од министерката Царовска – зошто албанскиот јазик не фигурира на меморандумите?!

-Текстот продолжува по рекламата-

Со доаѓањето на Царовска, и соопштенијата на МОН почнаа да се пишуваат само на македонски. Директорот на Агенцијата за јазици, Илбер Села, вели дека досега до нив не пристигнала ниту една поплака дека МОН го крши Законот за употреба на јазиците, но во случај да дојде до тоа, како што вели, ќе го разгледаат случајот.

-Официјално немаме добиено ништо, никаква жалба. Доколку пристигне поплака, јас ќе се обратам до институциите. Ако институциите не го спроведат, како што предвидува законот, тогаш формиран е и Инспекторат кој ги казнува институциите. Таму не можам да навлегувам, бидејќи тоа не е моја работа како директор на Агенцијата-вели Села.

Инаку, Законот за употреба да јазиците предвидува во сите државни органи во Македонија, втор службен јазик покрај македонскиот и неговото писмо, да биде и јазикот кој го говорат 20% од населението во Република Македонија.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Ковачев: Бугарија не е фашистичка држава, ниту владеел некој фашист, ниту пак царот Борис е фашист

4NEWS.mk

Ќе доцнат ли платите во ноември?

Македонија

Поштата пропадна, кој ќе сноси одговорност? – Директорот молчи, Владата лош менаџер

4NEWS.mk

Николовски ја „спакува“ Димова: Ако не си поднесе оставка Владата ќе ја разреши

Македонија

Дилема меѓу ДУИ и СДСМ за „државни патишта“? – ТВ21 дознава дека ЕУ ќе додели 1 милијарда евра за инфраструктура

Македонија

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

Македонија

Таравари: Да се формира широка коалиција поради Ковид-19, а потоа со локалните одиме и на парламентарни избори

Македонија

Филипче: Мини жаришта во моментов се Скопје, Штип и Струмица, овие мерки кои ги предлагаме ќе дадат резултат ако се почитуваат

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

Македонија

Со 1,3 милиони евра си купувал плацеви на Водно – ОЈО: Донациите за партијата, завршиле кај Груевски

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com