AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Апсење на скопскиот аеродром – приведено лице од Гостивар кое во војна се борело против Македонија

На 27.08.2021 во 20.00 часот на граничен премин „Меѓународен аеродром Скопје“ од полициски службеници е лишен од слобода З.С.(30) од с.Неготино, гостиварско бидејќи по извршена пасошка контрола констатирано е дека истиот евидира во службената евиденција со мерка „апси“ поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело по чл.322а, став 3 од Кривичниот законик.

Лицето е предадено на полициски службеници од СВР Скопје за понатамошна постапка.