AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Бајден: Наредив напад врз ИСИС, ќе испратиме дополнителни војници во Авганистан доколку е потребно

Американскиот претседател Џо Бајден, по експлозиите во близина на аеродромот во Кабул, рече дека тие што ги извршиле нападите ќе платат и дека тој наредил напади врз ИСИС. Бајден најави дека, доколку е потребно, ќе одобри распоредување дополнителни сили во Авганистан.

„Да одговориме со сила и прецизност во наше време, на место што го избираме на начин што го избираме“, рече Бајден, одбивајќи да даде конкрети податоци за времето.

„Овие терористи на ИСИС нема да победат. Ќе ги спасиме Американците. Ќе ги извлечеме нашите авганистански сојузници. И нашата мисија ќе продолжи “, рече претседателот. „Америка нема да биде заплашена“.

Тој е запрашан дали американската војска направила грешка во довербата во талибанците да се грижат за безбедноста надвор од аеродромот во Кабул.

“Никој не им верува. Ние само сметаме на нивниот личен интерес за да продолжиме да ги генерираме нивните активности”, вели претседателот.

Најмалку 15 дополнителни американски војници беа повредени, а официјален претставник на авганистанското Министерство за јавно здравје изјави дека во нападот загинале повеќе од 60 Авганистанци, а 140 се ранети.

Американските власти веруваат дека групата ИСИС-К најверојатно стои зад денешниот напад, но се уште работат на потврдување на неговата вмешаност, според висок американски функционер и друг извор брифирани за првичните проценки.