Белешките на Ајнштајн се продадени за 13,7 милиони долари

Белешките на Алберт Ајнштајн се продадени за неверојатни 13,7 милиони долари на аукција во Париз, пишува Sky News.

Белешките содржат 54 страници од ракописот на научникот и претставуваат еден од вкупно двата добро познати работни документи во кои тој ја елаборирал својата позната теорија на релативноста, пренесува Potal Kliks.

Организаторите на аукцијата ја процениле вредноста на банкнотите помеѓу 2,3-3,4 милиони долари. Во текот на 1913 и 1914 година, во работата на овие белешки учествувал и швајцарскиот физичар Бесо, близок пријател на Ајнштајн.

“Ајнштајн чувал ретки документи, многу малку се создадени пред 1919 година – и тие сè уште постојат. Затоа е неверојатно што овие белешки опстанале до денес”, велат организаторите.

Тие додаваат дека посебен е и податокот што во делото се забележуваат јасни грешки и штрајкови, што докажува дека дури и генијален научник како Ајнштајн правел грешки при разработката на своите теории.

Поврзани вести

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...