Бијонсе ја открива мрачната страна на славата – „Со години бев гладна и депресивна“

Американската пејачка ѕвезда Бијонсе рече дека во текот на својата тридецениска кариера се соочила со депресија, несоница и глад, поради што денес е решена своето време да го посвети само на своето семејство и луѓето што ги сака.

Дека животот на супер-богатите суперѕвезди понекогаш е оптоварен со проблеми, не само од банален тип, како тоа што ќе носат со комбинацијата на облеката на некој важен настан, се вели во сведочењето на Бијонсе (39). Во обемното интервју за Харперс Базар, таа меѓу другото се осврна и на несоницата и депресијата.

„Повеќе од половина од мојот живот се борам со несоница предизвикана од честите тури. Нема да заборавам да споменам колку ги потрошив мускулите и зглобовите поради танцување во потпетици, како и стресот што го претрпеа кожата и косата, од спрејови и бои до употреба на силен фен за коса и виткачи до примена на тешка шминка за настапите на сцена“, откри Бијонсе за потемната страна на славата.

За време на своето тридецениско искуство во шоу -бизнисот, таа ја разви способноста многу брзо да го препознае карактерот на луѓето.

„Јас сум воздржана личност, освен оние што ги сакам и им верувам. Се обидувам да бидам опкружена со луѓе кои се добри и од кои можам да научам нешто. Оние што не ме познаваат и кои никогаш не ме сретнале или разговарале со мене, можеле, без причина, да заклучат дека сум многу затворена. Во овој бизнис, вие не го контролирате поголемиот дел од вашиот живот, доколку сами не се изборите за тоа. Верувај ми, причината зошто луѓето не гледаат одредени работи кај мене е тоа што Девицата (родена на 4 септември) во мене не сака да го гледаат, а не затоа што не постои“ – објаснила таа.

Назад во интервју за магазинот Parade во 2006 година, Бијонсе откри дека била сериозно депресивна по распадот на нејзиниот бенд Destiny’s Child.

Таа рече дека не излегла од собата и дека немала потреба од храна и друштво. Во тие месеци, таа мислеше дека нејзиниот живот ја загуби својата смисла и дека не и треба никој.

Ги избегнуваше пријателите кои се обидуваа да и помогнат, убедена дека сакаат да ја видат скршена, кога е во неволја, а не затоа што навистина им треба нејзиното друштво.

Во тоа време, таа ја прекина долгогодишната врска со нејзиното момче. Таа исто така рече дека долги години го исцрпувала своето тело и психа со непотребни диети и дека била оптоварена исклучиво со својот физички изглед и впечатокот што ќе го остави во јавноста.

„Не јадев леб, јаглехидрати, шеќери, млечни производи, месо, риба и не пиев алкохол и газирани пијалоци. Поточно: Гладна бев со години“ – призна Бијонсе.