БОЈАТА НА ОЧИТЕ ГО ОТКРИВА ПРАГОТ НА ТОЛЕРАНЦИЈАТА НА БОЛКАТА: Луѓето со оваа боја се склони кон анксиозност и постпородилна депресија!

Истражувачите од Универзитетот во Питсбург спроведоа интересна студија која откри дека бојата на очите открива колку болка може да издржи човекот.

Истражувањата се направени на трудници и она што тие го докажале е дека жените со сини или зелени очи подобро ги поднесуваат болките за време на породувањето.

Значи, бојата на очите ќе ви каже колку ја поднесувате болката и негативните емоции и стрес што ги доживувате секој ден.

Кафените очи се почувствителни на болка

Бремените жени со кафени очи имале значително помал праг на толеранција на болка, според студијата, додека оние со посветли очи страдале помалку од постпородилна депресија и напади на анксиозност по породувањето, отколку оние жени со кафени очи.

Се претпоставува дека се работи за генетика и дека идните истражувања треба да земат примерок и од оние жени кои не се бремени за подетално да се испита кореспонденцијата помеѓу бојата на очите и бојата на кожата со чувството на болка. Но, судејќи според студијата, емоциите навистина варираат во зависност од патот што го имаме.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...