Поврзи се

Македонија

Боки 13: „Мојата состојба е животнозагрожувачка, а во оваа постапка треба да сум жив, а не мртов“

Published

on

Бојан Јовановски – Боки 13, денеска во Апелација го образложуваше барањето за укунувањето на мерката притвор. Тој истакна дека неговата состојба е загрижувачка, дека му се потребни терапии во хигиенски услови, и дека во оваа постапка треба да биде жив, за да ја докаже, како што рече тој, неговата невиност.

„Мојата состојба навистина е животнозагрожувачка. И затворскиот персонал има желба да ми помогне, но не може поради условите во затворот.

-Текстот продолжува по рекламата-

Соодветен лекарски третман во изминатите 81 ден немам добиено, затоа што покрај овие две неуспешни две операции имам и органски проблем, кој што е животнозагрожувачки. Двете неуспешни операции кои ги направив по сопствена волја, но се случија и по лекарска грешка. Како што ми рекоа од таму, нерв од желудникот ми е пресечен, и затоа јас ја враќам храната.

Последните испитувања покажаа дека имам проблем и со белите дробови, и имам четири дијагнози утврдени кои се однесуваат за кичмата. Доколку сметате дека е потребно, целата лекарска документација се наоѓа во затворот и може да ја побарате.

Јас во оваа постапка треба да бидам жив, а не мртов. Бество не е во мојот ментален склоп, ниту во моето семејство. Јас не би се дал во бегство. И кога бев лишен од слобода, на 15 јули, имав уплатен 7-дневен годишен одмор во Грција, со повратна авионска карта заедно со свои пријатели.

Живеам за докажување на вистината, за докажување на мојата невиност, свесно ви кажувам дека останувам тука, со факти и докази да учествувам во фер кривично-парна постапка.

Го замолувам судечкиот совет, поради тоа што во писменото мислење од страна на проф. Д-р Спировски, мене ми е неопходно строго хигиенско лекување, и го молам да ги уважи овие зборови“, рече Јовановски.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

Филипче: Да не се наседнува на лажни вести и да не се креира паника

4NEWS.mk

Лончар: Болниците и касарните во Србија подготвени доколку се појави коронавирусот

4NEWS.mk

Полициските единици од Атина на Лезбос „пречекани“ од локалното население со блокади и протест

4NEWS.mk

Преговорите со Македонија и Албанија на дневен ред на министрите на ЕУ

4NEWS.mk

Сончево и топло до 19 степени

Македонија

Патник од Милано кој слетал во Скопје заврши на инфектива – се вршат испитувања дали има коронаврус, итно е изолиран

Македонија

Резултатите се готови: Тестот е негативен, патникот од Милано кој слета во Скопје нема коронавирус

4NEWS.mk

Авион од Милано вечерва пристигна на охридскиот аеродром

4NEWS.mk

Црн чад во кавадаречко Возарци ги вознемири кавадарчани

4NEWS.mk

Спасовски – Палмер: Очекуваме скорешна одлука на ЕУ за почеток на преговорите по исполнувањето на критериумите за НАТО

Македонија

Коалиционите партнери во војна – Костадинов го прозва случајот „Пациентот со Бујар Османи“

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

Македонија

Реката Пена се претвори во депонија, Општина Тетово: Има проект, но нема буџет

4NEWS.mk

Грчката делегација во Парламентарно собрание на НАТО напуштила состанокот во Брисел поради позицијата на претседавачот

4NEWS.mk

Грчев: Споменикот на Мајка Тереза е фашистички споменик

4NEWS.mk

Полицијата трага по мајка и 14- годишен син од Скопје

Македонија

Заев потврди – аудиото на Милошоски е автентично, но ги отфрли обвинувањата дека се сретнал со Јанева во вилата на Водно

4NEWS.mk

Семејна драма во Кисела Вода: Скопјанец (47) ја избодел својата мајка па ја запалил

Македонија

Костадинов: Мицкоски фатен како препишувa од СДСМ

4NEWS.mk

Јанкулоска за „Монструм“: Крвна одмазда, имотен спор, лична пресметка беа информациите кои стигнуваа до мене

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com