Брат и сестра од Славонија се најдоа после 30 години – ги спои напис во весник

Напис во весник ги собра одамна изгубените брат и сестра.

Во 2014 година, 43-годишната Силвија Радановиќ се обратила до редакцијата на Глас Славоније за да го најде најмладиот од тројцата браќа, Милан, кој бил посвоен како мало момче. И успеала да го најде после повеќе од 30 години.

На 16 октомври добила порака на Фејсбук: „Здраво, тука е твојот брат Милан“.

Таа дознала дека Милан е даден на посвојување и дека тој израснал со друго име и презиме. Посвоителите го викале Ален и со него се преселиле во Германија.

“Никогаш не ми криеја дека сум посвоен. Кога наполнив 18 години, дојдов во Центарот за социјални работи во Ѓаково, но не можев да стапам во контакт со моето биолошко семејство. Мојата најголема желба беше да ја видам сестра ми Силвија, која штотуку ја запознав, неодамна на речиси неверојатен начин дознав дека ме бара“, изјави Милан.

По смртта на таткото, во 1988 година, грижата за петте деца ја преземаат државни институции. Силвија тогаш имаше десет години, а Милан беше бебе од само неколку месеци. Силвија и постариот брат Далибор завршиле во згрижувачко семејство кај Ѓаково, а Милан бил однесен кај баба му во Суботички Луг. Кога бил посвоен, имал две години.

Кога годинава почина неговиот татко, посвоител, Милан меѓу неговите работите пронашол напис од Глас Славоније, преку кој го барала неговата сестра. Кога дошол во Хрватска, на својата роднина и покажал напис во весник, кој потоа многу брзо ја нашол Силвија и ѝ кажал дека нејзиниот брат е во Хрватска. Милан зборува се најдобро за своите посвоители.

„Немаа тајни пред мене, не ме лажеа, секогаш се водеа така што ме штитеа и обезбедуваа најважното нешто, љубовта и домот“, нагласува Милан, кој ја посетил својата сестра во нејзиниот дом во Паланчане.

Поврзани вести

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

13 лица ја изгубија битката со ковид-19 – најмладите 35 и 39 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19. Регистрирани сe 393 оздравени пациенти, а регистрирани се...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на КОВИД-19:

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...