AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Британија ги прекина летовите за евакуација на цивили од Авганистан

Британската амбасадорка во Авганистан, Лори Бристоу, денеска објави дека дошло време воздухопловниот мост, кој обезбеди евакуација на околу 15.000 британски и авганистански државјани во последните две недели, да биде запрен, објави Ројтерс.

„Време е да се заврши оваа фаза од операцијата, но не ги заборавивме луѓето што допрва треба да си заминат и ќе сториме се што можеме за да им помогнеме“, рече тој на аеродромот во главниот град на Авганистан, Кабул.
Нема повеќе цивилни авиони за евакуација да полетаат од аеродромот. Сепак, летовите со британската војска и голем број евакуирани Авганистанци ќе продолжат, изјави портпаролот на британското Министерство за одбрана.

Скај њуз објави дека последниот британски лет само за цивили го напуштил аеродромот Кабул вечерва.

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека денеска разговарал со германската канцеларка Ангела Меркел за Авганистан. Двајцата се согласуваат дека има потреба од меѓународна хуманитарна помош и патоказ на Г7 за односите со идната влада на Авганистан, контролиран од Талибанците.