Поврзи се

Македонија

Булеварот „Благоја Тоска“ заборавен, граѓаните на Тетово изгубиле надеж дека проектот ќе се реализира

Published

on

Отворањето на булеварот „Благоја Тоска„ во Тетово се уште е само ветување на хартија за граѓаните. Овој дел од улицата со кој се предвидуваше да се избегне хаосот и гужвата во сообраќај, нешто што беше ветено неколку пати од градоначалничката, Теута Арифи, засега овој простор се користи само како паркинг од граѓаните кои доаѓаат во тетовската болница.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Булеварот Благоја Тоска и понатаму останува само ветување за граѓаните на Тетово. Ова место е претворено во  паркинг за граѓаните кои ја посетуваат тетовската болница. Неколку дена по ред од општина Тетово, односно од Секторот за сообраќај и градежно земјиште, не одговараат на прашањето до каде стигнал проектот.“, јавува репортерот на ТВ21.

Граѓаните кои ги сретнавме како поминуваат во овој дел на  мостот, велат дека се скептични дека ќе се отвори наскоро.

Loading...

Во 2014 година, Теута Арифи изјави дека е избрана компанијата за реализација на градежните активности, но според неа, во тоа време проблемот бил имотно-правен. Сега општината Тетово го реши ова прашање, но проблемот останува експропријација на куќите што треба да се урнат. Веќе неколку дена бараме одговор од општина Тетово за ова прашање, но досега не добивме никаков одговор за тоа до каде стигнале работите за овој булевар.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Венко Филипче за Сител: Од ноември можно зголемување на број на класови со физичко присуство

Македонија

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

4NEWS.mk

Под посебни епидемилошки мерки, почна учебната година во Црна Гора

Македонија

Захариева: Добрососедските односи се критериум за членство во ЕУ, прашањето за Гоце Делчев мора да се реши

4NEWS.mk

Крводарителска акција со граничната полиција во Делчево

Македонија

Заев следната недела на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

4NEWS.mk

Најмалите ученици тргнаа на настава, но без ветената целодневна и со посебни протоколи

Македонија

Од огнено оружје повреден 16-годишник, приведен негов врсник

4NEWS.mk

Лејкерси го добија првиот финален меч против Мајами

Македонија

Проекциите полоши од 2009-та и 2012-та – економијата сериозно погодена, но банкарскиот систем стабилен

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com