AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Човекот кој уби петмина со лак во Норвешка, се изјасни за виновен

Сторителот на нападот во Норвешка, во кој загинаа пет лица, а две беа ранети, го призна својот чин и изрази подготвеност за соработка со властите. Неговите мотиви се уште не се јасни, но човекот веќе е обвинет за убиство. Тој, исто така, покажа знаци на „радикализација“ поради објавите на социјалните мрежи. 

Премиерката Ерна Солберг го опиша она што се случи во градот како „ужасно“. Денес, таа мора да ја предаде функцијата на нејзиниот наследник, Јонас Гар Стори.

Нападот во Конгсберг траел 35 минути. Градот, со население од околу 30.000 луѓе, се наоѓа на речиси 70 километри од главниот град Осло. Во средата, нешто по 18 часот, полицијата добила пријава за инцидент во голем супермаркет. „Видов човек со лак и трепет со стрели, а потоа сите почнаа да трчаат“, изјави за локалните медиуми сведок на нападот.

Градоначалникот на Конгсберг го опиша нападот како шок за целата заедница. Утрово, една од локалните цркви ги отвори вратите за секој што сака да ги сподели своите грижи.