Свет
19,135,117
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 14:36 14:36
Македонија
21,728
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 14:36 14:36
Македонија
1,847
Вкупно починати
Updated on 04/12/2020 14:36 14:36
Македонија
41,656
Вкупно оздравени
Updated on 04/12/2020 14:36 14:36

Да се излекуваш од коронавирус! Брачната двојка Ицевски раскажува за нивната битка со Ковид-19

Лилјана и Зоран Ицевски се сопружници кои биле заразени од Ковид-19. Лекувањето во домашни услови траело неколку дена, сѐ додека состојбата не им се влошила, поради што морале да бидат хоспитализирани.

Ова е еден од ковид-центрите каде се одвива најголемата битка со болеста. На првата линија од фронтот се околу 12 инфектолози, 40 медицински сестри и лекари специјалисти. Иако воопшто не им е лесно, сепак мисијата која си ја задале, им дава волја на лекарите да застанат зад секој предизвик!

loading...

Инфектологот Сунчица Богоева вели дека вториот бран иако бил очекуван, сепак ги изненадил со големиот број пациенти кои доаѓаат да побараат помош. За да го избегнат големиот наплив на пациенти, таа препорачува матичните лекари повеќе да се грижат за нивната ориентација.

И додека светот е во исчекување на лекот против болеста, Богоева вели дека сега за сега најдобриот лек останува заштита со маска, држење дистанца и одржување хигиена. А спасот кој сите го очекуваат е вакцината.

Министерот за здравство посочува дека за пациентите кои се лекуваат без респиратор, во зависност од времетраењето на третирањето, државата троши од 30 до 140 илјади денари. Со респираторен апарат цената се движи од 70 до 300 илјади денари, исто така во зависност од времетраењето. Фондот за здравство ги покрива трошоците на хоспитализираните. Заразените пациенти се ослободени од учество (партиципација). Бесплатно е лекување и за граѓаните кои не се осигурени.

.

Извор: ТВ21

НАШ ПРЕДЛОГ

Филипче на средба со координативното тело за вакцини – Македонија се искачи на 7-мо место по смртни случаи во светот

Министерот за здравство Венко Филипче има работен состанок со Координативното тело за вакцини за Ковид-19 преку КОВАКС механизмот, кој обезбедува глобален и...

Беспилотно летало влезе во петтиот реактор во Чернобил

Беспилотно летало наречено „Елиос 2“ првпат по 33 години влезе во петтиот реактор на нуклеарната централа во Чернобил. Леталото припаѓа на компанијата „Флајабилити“ (Flyability), а...

Во Русија вакцинирани против коронавирус повеќе од седум илјади војници

Повеќе од 7.000 припадници на руската армија се вакцинирани против коронавирусот, изјави денеска заменикот министер за одбрана Тимур Иванов. – Од почетокот на декември добивме...
Skopje
overcast clouds
12 ° C
12 °
12 °
66 %
7.2kmh
90 %
Fri
10 °
Sat
13 °
Sun
14 °
Mon
10 °
Tue
11 °