Дали одморот „all inclusive“ е најдобро решение за семејства со мали деца?

Се ближи крајот на учебната година а со тоа и годишните одмори за семејствата со деца. Ако навистина сакате вашето патување до море да биде вистински одмор, можеби треба да размислите за аранжман „all inclusive“.

За предностите и недостатоците на „all inclusive“ празниците пишувавме минатата година. Имавме една година да ги преуредиме нашите мисли и впечатоци, а ако не прашате дали сме се предомислиле, најкраткиот одговор е – не. За семејствата со (мали) деца, аранжманот „all inclusive“ е навистина решение што го минимизира стресот при патувањето и го максимизира опуштањето на дестинацијата.

Но, од каде да се започне. Како што веќе пишувавме, навистина е важно пред да го платите аранжманот добро да се информирате што е вклучено во цената на „all inclusive“ аранжманот, бидејќи во случајот на некои хотели тоа е само „фенси“ име за полн пансион. Ако е наведено дека се работи за понуда „ултра ол инклузив“, тоа би требало да значи дека скоро сите ваши трошоци за одмор се покриени.

Имајте на ум дека нешто што изгледа убаво на хартија и звучи одлично во брошура, не мора да значи дека во пракса. Затоа, одвојте време да читате рецензии за хотели на Google, TripAdvisor или Booking…

Споредено со лани, цените се нешто повисоки, а конкретно за Турција, во српските агенции е многу тешко да се најде понуда „all inclusive“ која е помала од 900 евра по човек. Сепак, имајте на ум дека доста хотели нудат бесплатно сместување за деца под 12 години.

Бидејќи туристичката сезона практично веќе започна, внимавајте на „last minute“ понудите кои можат да ви заштедат стотици евра. Доколку навистина ви се допаѓа одморот „all inclusive“ и тој е ваш избор за следниот одмор, наш совет е да ги зграпчите понудите „прва минута“ веќе на крајот на годината, до Саемот за туризам. Покрај тоа што цените на аранжманите растат како што наближува летната сезона, колку порано го „резервирате“ одморот, ќе имате повеќе простор за маневрирање, рака под рака, да го разбиете не толку евтиниот аранжман во поголем број на прифатливи рати.

Подгответе се за вашиот престој на аеродромот

Дури и одењето на море, ако сте се одлучиле за „all inclusive“ аранжман, треба да ви биде олеснување, бидејќи нема посети на автосервисни центри, нема стратешко планирање за полнење на резервоарот на најпогодни локации, нема зелен картон, без меѓународна дозвола, без чекање на границите и наплатните рампи… „All inclusive“ генерално значи патување со авион. Минатогодишните искуства на белградскиот аеродром сепак не беа толку големи. Сепак, иако реконструкцијата на аеродромот што го носи името на нашиот најпознат научник се уште се врши, удобноста е значително подобрен во изминатите 12 месеци, а драстично доцнење на летовите засега е ретко.

Но, дури и ако вашиот авион е прецизен како швајцарски часовник, имајте на ум дека ќе треба да поминете околу два часа на аеродромот. Затоа, добро е да имате малку храна и вода во рачниот багаж (ако ви дозволат да ги внесете во терминалот). Ова е особено важно за децата, бидејќи можат да станат нервозни, а задоволството од оброкот и најскромниот сендвич под покривот на аеродромот е сериозен удар по џебот.

Цената на обичното кафе во картонска шолја, на пример, е таква што се добива впечаток дека или зрната од кои се прави ги береле специјално обучени сирчиња во недостапните висорамнини на централна Африка, или аеродромската економија работи на принцип дека ќе ти одат од грб кога немаш друг избор .

Го заборавате паричникот дома

Има доволно приказни за аеродроми и авиони, ве интересира како изгледа „all inclusive“ одмор на самата дестинација. За почеток, треба да се нагласи дека приказната дека Турците се мајстори за гостопримство навистина не е мит.

Минатата година, на пример, бенигно недоразбирање за лимонадата резултираше со тоа што келнерот, потоа менаџерот на салата, потоа шефот на ресторанот, па менаџерот над него се наредени на нашата маса – сите за возврат се извинија за грешката. Во еден момент се чинеше дека самиот Реџеп Таип Ердоган ќе скокне од зад столб и ќе побара прошка што пијалок што не беше нарачан заврши на нашата маса.

„All inclusive“ во основа значи дека навистина не мора да го напуштите хотелот, па самите објекти се дизајнирани да понудат грст содржини и на гостите никогаш да не им е здодевно. Хотелскиот комплекс во кој престојувавме минатото лето се состои од бунгалови лоцирани на густо пошумен полуостров со дури три одделни плажи.

За оние кои не сакаат солена вода, има три големи базени и три мали базени за мали деца, а ако случајно времето се влоши, можете да побарате засолниште во затворениот базен и спа центарот.

Треба да се нагласи дека крпите и лежалките се „бесплатни“, односно се вклучени во цената што веќе сте ја платиле во агенцијата пред да заминете на одмор. Всушност, за малку ќе можете да го оставите вашиот паричник во Србија.

Храна и пијалок на дофат на раката во текот на целиот ден

Храната и пијалоците се достапни цел ден, а се вклучени во цената. Појадокот, ручекот и вечерата се служат во неколку хотелски ресторани на шведска маса (освен, се разбира, свинско месо, ако тоа ви е важно покрај сите други ѓакони што се нудат).

Доколку чувствувате глад помеѓу оброците, на плажите и базените има локали, каде освен безалкохолни и алкохолни пијалоци и топли напитоци, можете да послужите и плескавици, донер ќебапи, пици, колачи, овошје и сладолед. Секако, сето тоа е веќе вклучено во цената.

Значи, колку чини кафето? Не ти е гајле.

Колку чини сладоледот? Не ти е гајле.

Колку чини пивото? Не ти е гајле.

Колку чини донер ќебап? Не ти е гајле!

Доаѓате, земате, заминувате и уживате.

Бројни активности, особено за децата

Единственото нешто што може да биде незгодно со толку многу „бесплатни“ работи на дофат на раката е да се спротивставите на искушението ако сте на диета или се обидувате да ја следите вашата исхрана.

Сепак, можете лесно да ги согорите вишокот калории не само со пливање, туку и со бројни други активности што ви се на располагање: аквабајк, јога, зумба, бокс, тенис, бадминтон, пинг-понг, ватерполо, фудбал, кошарка, мини голф. .

Како што веќе споменавме на почетокот на текстот, „all inclusive“ е можеби најдоброто летно искуство за семејства со мали деца. Фактот дека плажите и рестораните се блиску ќе ги олесни работите многу. Нема да морате да одите на локалните пазари и да носите вреќи со овошје, вода и други намирници. Нема да дојдете во ситуација да се нервирате затоа што вашето мило дете додека келнерот ја спушти чинијата пред себе со оброкот по кој толку многу копнееше до пред 15 минути, со плачлив глас вели: „Но, јас не не ми се допаѓа, нема да го јадам!“

За децата има дополнителни активности, како „мини клуб“ каде се одржуваат различни работилници со аниматори. Ви стојат на располагање и инструктори по пливање, а доколку вашите деца се енергични, ќе полудат со лизгалките на плажа.

За кои „all inclusive“ не е добра опција

Затоа, одморот „all inclusive“ е најдобрата опција за семеен одмор. Ако не сте љубител на гужви и повеќе уживате во мирот и тишината, тогаш можеби е подобро да одите наоколу. Гужвите, се разбира, не се ни блиску до оние што можете да ги најдете на Ада Циганлија во лето, а не е дека нема некои скриени катчиња, но имајте на ум дека тоа често се хотели со големи сместувачки капацитети каде што повеќе од илјада луѓе остануваат во исто време. Детските рикања, извици, па дури и некои плачења се нешто на што треба да се навикнете.

Исто така, доколку сакате да посетувате локални знаменитости, да талкате по улиците на градовите каде што престојувате, да пробате специјалитети во локални таверни, да пливате на скриени плажи или да се дружите во клубови, концептот „all inclusive“ дефинитивно не е за вас, бидејќи ќе ги помножите вашите трошоци без да ги користите сите услуги што ви се достапни.

Исто така, ако вашите деца се тинејџери, тогаш овој концепт на одмор може да им биде „жал“. Во тој случај, можеби е подобро да ги „возите“ на поактивен одмор.

Последната ставка која може да ве одврати од „all inclusive“ одмор е цената, бидејќи за аранжманот треба да одвоите не толку малку пари за српски услови.

Меѓутоа, кога сè ќе ставите на хартија, соберете ги патните трошоци, сместувањето, трошоците за храна и пијалоци, изнајмување лежалки итн., а особено имајќи ги предвид податоците за цените што ни доаѓаат од различни одморалишта, тогаш со „all inclusive „Аранжман, веројатно ќе поминеш поевтино.

Имајте ги на ум „нематеријалните трошоци“, односно недостатокот од секојдневниот стрес, бидејќи штом ќе влезете во „all inclusive“ сместувањето, навистина повеќе не треба да размислувате за ништо, освен како да уживате. Затоа „all inclusive“ е наш избор и оваа година.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното