Поврзи се

Македонија

Дали земјава оди кон втора изолација? – „Состојбата со Ковид-19 може да ескалира“

Published

on

Октомври донесе вознемирувачки бројки на заболени со Ковид-19. Според здравствените власти земјава ја чека уште полошо сценарио со Ковид-19. Состојбата во следниот период може да ескалира вели за РСЕ Милена Стевановиќ, директорка на Инфективна клиника.

-Текстот продолжува по рекламата-

Министерството за здравство во текот на денешниот ден апелираше до граѓаните да ги почитуваат мерките за заштита од корона вирусот. Доколку трендот на зголемување на бројките продолжи, Комисијата за заразни болести на владата ќе и предложи нови мерки.

Вината за зголемениот број на позитивни случаи со корона вирус, опозициската ВМРО-ДПМНЕ и ја префрла на владата, велејќи дека Комисијата за заразни болести носи анти-ковид мерки кои му се од полза на премиерот Заев.

Од понеделник, Собранието ќе гласа за предложените мерки до сега, вклучувајќи го и задолжителното носење маски на отворено, ограничување на бројот на гости и забрана за собири по 22 часот. Инаку вкупниот бројот на дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата е 23.201, а актуелниот број на активни случаи е 5.266.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com