Свет
25,471,843
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 15:12 15:12
Македонија
12,635
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 15:12 15:12
Македонија
2,702
Вкупно починати
Updated on 18/01/2021 15:12 15:12
Македонија
73,601
Вкупно оздравени
Updated on 18/01/2021 15:12 15:12

Ден на жалот во Хрватска по разорниот земјотрес

Од полноќ, во Хрватска е Ден на жалост во спомен на жртвите од земјотресот што неодамна ја погоди таа држава.

На седницата во средата, хрватската Влада го прогласи 2 јануари за Ден на жалост во Хрватска и отвори сметка за помош на жртвите. Досега се собрани околу 4.7 милиони евра, потврдија до Црвениот крст.

loading...

Во земјотресот со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала што во вторникот ја погоди областа Петриња, загинаа седум лица, а над 20 беа повредени.

Материјалната штета е огромна, а реконструкцијата ќе трае со години. Практично целиот центар на Петриња е уништен, а некои околни села речиси повеќе не постојат, објави Индекс.

Штетите се огромни и во Сисак, каде локалната болница е многу оштетена.

Според првични проценки, оштетени се над 2.000 објекти во Сисачко-Мославачката жупанија.

НАШ ПРЕДЛОГ

Полицијата казни пратеник кој додека возел зборувал на мобилен

Полициски службеници од СВР Скопје денеска му врачиле платен налог на пратеникот М.К., кој го прекршил Законот за безбедност на сообраќајот на...

Откако Бугарија нè изигра – Вучиќ ќе ни даде 8.000 вакцини

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите откри дека Србија се согласила да помогне со 8000 вакцини од „Фајзер“. „Имам...
Skopje
clear sky
0 ° C
0 °
0 °
47 %
4.1kmh
0 %
Mon
-1 °
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
5 °
Fri
5 °