Поврзи се

Македонија

Ден пред Самитот на НАТО – Модерните предизвици, верскиот тероризам и лажните вести

Published

on

Ден пред лондонскиот самит, амбасадорката на САД, Кејт Брнс, заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, пред студентите на Факултетот за безбедност, зборуваа за придобивките од членството во НАТО и за предизвиците на Алијансата.

Пендаровски рече дека времињата се сменети а исто така и предизвиците и опасностите на НАТО. Според Пендаровски, модерните предизвици на НАТО но и на другите земји се лажните вести и верскиот тероризам. Тој додаде дека земјите членки на НАТО и помогнале многу на РСМ во текот на референдумот со соочувањето со лажните вести.

-Текстот продолжува по рекламата-

И амбасадорката на САД, Кејт Брнс, ги спомна сајбер нападите и пропагандата со лажните вести, и додаде дека со здружување на силите, земјите членки на НАТО ќе излезат како победници против ваквите појави.

„70 години од основањето на НАТО, сега алијансата се соочува со разни предизвици и со една многу поинаква Европа. Предизвиците опфаќаат и закани кои доаѓаат од различни земји, а посебно од Русија за која сте сведоци дека напаѓа соседи и окупира територии. Таа Русија која се обиде да ги поткопа западните демократии преку сајбер напади и разни информатики кампањи“, истакна Кејт Барнс.

За полноправно членство на земјата во НАТО се очекува шпанскиот парламент да го ратификува протоколот за членство. Делегација од Северна Македонија предводена од премиерот ЗАев, за прв пат утре ќе седне на маса на самитот на НАТО во Лондон со меѓународните лидери по повод обележувањето на 70 годишнината од основањето на НАТО. По целосната ратификација од 29 земји членки, земјата ќе стане полноправна членка на НАТО, а потоа во Парламентот на РСМ треба да се ратификува конечниот договор за членство.

Извор: ТВ21

Реклама
4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

4NEWS.mk

Скопјанец прободен со нож и оставен на улица

4NEWS.mk

Застрелан познат црногорски бизнисмен во Белград: Тргувал со оружје и имал силни политички врски

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com