Поврзи се

Македонија

Ден пред Самитот на НАТО – Модерните предизвици, верскиот тероризам и лажните вести

Published

on

Ден пред лондонскиот самит, амбасадорката на САД, Кејт Брнс, заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, пред студентите на Факултетот за безбедност, зборуваа за придобивките од членството во НАТО и за предизвиците на Алијансата.

Пендаровски рече дека времињата се сменети а исто така и предизвиците и опасностите на НАТО. Според Пендаровски, модерните предизвици на НАТО но и на другите земји се лажните вести и верскиот тероризам. Тој додаде дека земјите членки на НАТО и помогнале многу на РСМ во текот на референдумот со соочувањето со лажните вести.

-Текстот продолжува по рекламата-

И амбасадорката на САД, Кејт Брнс, ги спомна сајбер нападите и пропагандата со лажните вести, и додаде дека со здружување на силите, земјите членки на НАТО ќе излезат како победници против ваквите појави.

„70 години од основањето на НАТО, сега алијансата се соочува со разни предизвици и со една многу поинаква Европа. Предизвиците опфаќаат и закани кои доаѓаат од различни земји, а посебно од Русија за која сте сведоци дека напаѓа соседи и окупира територии. Таа Русија која се обиде да ги поткопа западните демократии преку сајбер напади и разни информатики кампањи“, истакна Кејт Барнс.

За полноправно членство на земјата во НАТО се очекува шпанскиот парламент да го ратификува протоколот за членство. Делегација од Северна Македонија предводена од премиерот ЗАев, за прв пат утре ќе седне на маса на самитот на НАТО во Лондон со меѓународните лидери по повод обележувањето на 70 годишнината од основањето на НАТО. По целосната ратификација од 29 земји членки, земјата ќе стане полноправна членка на НАТО, а потоа во Парламентот на РСМ треба да се ратификува конечниот договор за членство.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

„Бетонските бариери како воена тампон зона“ – Исмаили: Има други начини како да се реши проблемот

4NEWS.mk

Чулев: МВР ќе ја испита автентичноста на видеото „Оро“ во Чаир

Македонија

Ќучук: Од самиот почеток ја признаваме Македонија, и сме за ЕУ и НАТО – тоа го должиме на нашите поколенија

4NEWS.mk

Авганистан ослободи 100 талибански затвореници по прекинот на огнот

Македонија

„Македонија ги има преземено вистинските чекори во справување со коронавирусот, исто како и европските држави“, вели Ќучук

Македонија

„Од техничка влада не може да се очекуваат реформи, со нефункционален парламент може да се променат важни демократски принципи“, смета Ќучук

Македонија

„Парите да одат директно кај бизнисите и граѓаните во справување со коронавирусот“, бара европатеникот Ќучук

4NEWS.mk

Полска: Се истражува лек за Ковид-19 заснован на имуноглобин

4NEWS.mk

Шпанија го укинува карантинот за странски туристи од 1 јули

4NEWS.mk

Повторно висок број на заразени, Комисијата утре ќе одлучува за рестриктивните мерки

4NEWS.mk

Семејството Стајиќ, сопственици и основачи на Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на Емилија Динева

4NEWS.mk

56-годишен скопјанец ограбен од љубовницата која ја запознал на интернет

Македонија

Американскиот бренд GUESS со моно бренд продавница во Македонија

4NEWS.mk

Сведоштво на лекарот кој ја изврши експлантацијата на срцето на Емилија

4NEWS.mk

Димитров: Зборувавме со НАТО и ја поправија грешката

4NEWS.mk

Полициски час од 19 во сабота до 05 часот во вторник – 4 починати, 19 новозаболени и 16 оздравени

4NEWS.mk

Мајската пензија ќе се исплаќа од 27 мај

4NEWS.mk

Емилија Динева е жената хероина која спаси три животи со донирање на нејзиното срце и бубрези

4NEWS.mk

СДСМ: 100.000 граѓани добиваат платежни картички од 9.000 денари за купување на домашни производи

Македонија

Фешн Груп донираше на Институт за јавно здравје апарат што ќе прави тестови за Ковид-19 за 30 минути

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама