Еден близнак веган, а друг јадел месо полни 12 недели: Еве како нивното тело се менувало…

Хуго и Рос Тарнер се близнаци кои решиле да направат истражување на своето тело, односно како тоа се менува во одреден начин на исхрана. Дванаесет недели Рос (лево на фотографиите) јадеше само веганска храна и водеше веганска исхрана, додека неговиот брат близнак ја јадеше целата храна со голема количина месо, за да ја утврди разликата, пренесува Би-Би-Си.

Во тоа им помагале професори од Кралскиот колеџ во Лондон, кои ја следеле нивната тежина, холестеролот, телесните масти и многу други работи. Бидејќи се идентични близнаци, тие се идеални за истражување за тоа како храната влијае на телото. Покрај пропишаната диета имаа и тренинзи за издржливост пет до шест пати неделно, со цел да се подготват за идните експедиции.

Двајцата јаделе ист број калории, но нивната храна се разликувала по состав. По 12 недели веганска исхрана, холестеролот на Рос паднал, па тој имал повеќе енергија која не паѓала во текот на денот бидејќи нивото на шеќер во крвта не му паднало толку многу како порано. Со сето тоа, неговиот ментален фокус беше многу подобар, но имаше и некои негативни последици. Од, за него, непознати причини го изгубил либидото, но се забележува дека тоа може да варира од личност до личност.

Хуго, кој го започнал истражувањето со 79 килограми и 13 отсто маснотии, се здебелил четири килограми мускули и речиси два килограми маснотии, што му го зголемило салото на 15 отсто, па го завршил истражувањето со тежина од 85 килограми. Неговиот холестерол остана ист во текот на целата студија.

По овој период, близнаците сакале да го продолжат своето истражување за да добијат најточни резултати. Тие сакаат нивното истражување да трае најмалку шест месеци, до една година. Научниците собрале и примероци од измет пред и по истражувањето и откриле интересни работи. Микробиомите на Хуго подобро штитат од хронични болести како што се дебелината и дијабетес тип 2, што докажува дека веганската исхрана е погодна за одржување на здрав микробиом. Сепак, ефектите врз микроорганизмите се забележани и кај Рос, кои малку се променија.

Поврзани вести

Делови од Кисела Вода ќе останат без струја

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека денеска без електрична енергија ќе останат:  - во периодот од 09.00 до 12.30 часот, корисниците од ул. Иван Хаџи Николов – ул. 3,...

Променливо облачно, многу студено и ветровито

Променливо облачно, многу студено и ветровито. Во планинските подрачја особено на запад локално ќе провејува снег. Ќе дува засилен ветер од северен правец. Минимална температура: -12°C до -4°CМаксимална температура: -5°C до...

Денеска е Преподобен Теодосиј Велики

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 јануари. Свети Теодосиј е кападокиец. Роден е во 424 година, проживеал 105 години и се претставил пред Бога во 529...

ЌЕ БИДЕ ПОДОБРО СЕКОЈ ПАТ: 20 феноменални и лесни начини за зголемување на СТРАСТА во кревет

Можеби мислите дека пресудна работа во врската е љубовта, но време е да сфатите дека тоа е само романтична заблуда. Страста е она што ја прави секоја врска, всушност,...

Најважното

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.

Еве какво време не очекува следниве денови

За време на викендов и во почетокот на наредната седмица ќе преовладува променливо облачно, ветровито и многу студено време со повремен слаб...

11 лица починаа, 2.071 новозразени во последните 24 часа со коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.010...