Еден град плива во пари благодарение на вакцините, а веќе одлучија како ќе ги потрошат

Германскиот производител на вакцини против коронавирусот, Бајонтек, до крајот на годината ќе плати една милијарда евра даноци во буџетот на Мајнц, соопштија градските власти.

„Овој развој на настаните е сензационален бидејќи наместо планираниот буџетски дефицит за оваа година од 36 милиони евра, ќе бидеме во плус од една милијарда евра“, најави шефот на градските финансии Гинтер Бек.

Добрата вест за Бек следеше по финансискиот извештај на Бајонтек за првите три квартали од оваа година, според кој компанијата остварила приход од 13,4 милијарди евра, со приход од околу шест милијарди евра само во третиот квартал. Добивката на компанијата во првите девет месеци од годинава достигна 7,1 милијарди евра.

Бидејќи Бајонтек не се занимава само со производство на вакцини против Ковид 19, важно е да се напомене од истиот извор дека директниот приход на компанијата од продажбата на споменатата вакцина во првите девет месеци од оваа година изнесува 2,5 милијарди евра. Дополнително, Бајонтек соработува со американскиот Фајзер и кинеската Фосун Фарма во продажбата на вакцините против корона, па на тој начин оствари дополнителен приход во деловниот дел поврзан со споменатата вакцина.

Поцелосна слика за размерите на деловните резултати на Бајонтек во првите три квартали од годинава е добиена со споредба со истиот период лани, кога приходите на компанијата изнесувале 136,9 милиони евра, со оперативна загуба од 351 милион евра.

„Зголемувањето на приходите главно се должи на брзиот пораст на понудата и продажбата на вакцините против Ковид 19 низ светот. Во пресрет на објавувањето на финансискиот извештај во јавноста излезе информација дека во првите десет месеци од оваа година продаде повеќе од две милијарди дози во 152 земји низ светот.

Како најважни зделки склучени во септември и октомври оваа година, Бајонтек ги наведува договорите со американската и јапонската влада за испорака на 500 милиони (САД), односно 120 милиони дози вакцина во Јапонија.

Станува збор за фирмата на основачот Угур Шахин, имунолог, физичар и професор на Универзитетот Јоханес Гутенберг во Мајнц, која во 2008 година започнала бизнис со група соработници, меѓу кои и сопругата на Сахин, Озлем Туречи, денес член на Управниот одбор на компанијата. . Бајонтек моментално има 1.300 вработени.

Градските власти на Мајнц веќе излегоа со планови за искористување на споменатиот вишок во касата од над милијарда евра. Тие, меѓу другото, планираат предвремена отплата на краткорочните кредити што ги земаа по избивањето на корона кризата и купување на недвижен имот под закуп од локалната администрација.

Исто така, Мајнц планира да изгради деловни зони во кои би привлекувале други индустријалци и инвеститори по поволни услови.

Поврзани вести

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

13 лица ја изгубија битката со ковид-19 – најмладите 35 и 39 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19. Регистрирани сe 393 оздравени пациенти, а регистрирани се...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...