ЕЛКАТА НЕ ТРЕБА ДА СТОИ НА ОВИЕ МЕСТА ВО КУЌАТА: Еве зошто!

Кога ќе кажеме идилична празнична сцена, веројатно ќе замислиме прекрасна елка покрај каминот со запален оган. Во реалноста, да се стави новогодишна елка покрај силен извор на топлина и оган не е паметна идеја.

Експертите препорачуваат новогодишната елка, без разлика дали е вештачка или природна елка, да биде оддалечена најмалку еден метар од какви било греалки, шпорети, радијатори и камини. Колку подолго дрвото е во просторијата и во близина на силен извор на топлина, толку е поголема шансата за несреќа, односно ризикот дрвото да се запали.

Доколку вештачката елка се запали, таа носи и ризик од ширење опасни соединенија како резултат на согорување на пластика и други материјали, затоа не ставајте ја покрај запалени свеќи.

Избегнувајте да ја ставате елката директно до прозорецот. Ова не само што ќе го спречи редовното проветрување на домот, кое е многу важно во зимските месеци, туку и ќе го намалите продирањето на природна светлина во останатиот простор за живеење.

Истражувањата покажаа дека недостатокот на природна светлина во зимските месеци може значително да влијае на расположението на поединецот и да предизвика летаргија, нарушена концентрација, нарушување на спиењето и слични заболувања.

Иако многумина сонуваат за раскошни дрвја кои достигнуваат сè до таванот, подобро е да купите малку помала елка. Идеално би било да имате барем половина метар слободен простор помеѓу таванот и врвот на дрвото.

Поврзани вести

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија. Во Бугарија ќе биде одржана заедничка меѓувладина...

ВЕЌЕ НЕ СЕ КРИЈАТ: Градоначалникот на Бања Лука и пејачката Тања Савиќ заедно на вечера

Со месеци наназад се шпекулира за односот помеѓу познатата пејачка Тања Савиќ и младиот градоначалник на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ. Иако и двајцата беа таинствени, сепак сега се сликани...

КИНЕСКИ ХОРОСКОП ЗА 2022 ГОДИНА – Еве каква ќе биде годината на водниот тигар!

Сите очи се вперени во 2022 година со надеж дека ќе биде подобра од 2021 година Стаорец (родени 2020, 2008, 1996, 1984, 1972, 1960, 1948, 1936, 1924)

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на студено време со умерен до...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.