ЕВЕ КАКО ДА СЕ ОСЛОБОДЕТЕ ОД ХЕРПЕСОТ ЗА 1 ДЕН: 7 народни лекови кои делуваат!

Херпесот е една од најподмолните болести. Дури и ако оваа болест е блага и ве мачи само еднаш во шест месеци, има мало задоволство во тоа. Особено непријатен е карактеристичниот осип на усните, кој не само што многу чеша, туку и изгледа едноставно одвратно, принудувајќи да се криете од љубопитните очи неколку дена.

7 ефективни народни лекови против херпес:

  1. Млеко

Намачкајте памучна крпа со млеко со 1,5% млечна маст и нанесете ја на погодената област со херпес (ако немате млеко со потребната содржина на маснотии, можете да користите кое било). Не обезмастете го млекото додека не се исуши. Повторувајте ја оваа постапка на секои 2-3 часа и херпесот треба да исчезне до вечер.

  1. Сладунец

Коренот на сладунец е одличен лек за херпес. Сомелете го во прав, додадете зовриена вода за да добиете кашеста маса и нанесете директно на осип. Најдобро е оваа постапка да ја правите пред спиење и само наутро за да ги измиете остатоците од сладунец од лицето.

  1. Водород

Ако плускавците веќе ви се појавиле на усните, најдобро е да ги премачкате со водород пероксид. Правете го ова на секои 2-3 часа и до вечер вашето лице повторно ќе биде чисто.

  1. Лук

Лукот е одличен и за херпес. Исцедете едно чешне лук и добиената каша нанесете ја на болното место. Овој метод е погоден само за домашно лекување, но е исклучително ефикасен!

  1. Етерично масло од нане

За разлика од лукот, есенцијалното масло од нане не само што лекува херпес осип, туку и мириса одлично. Се нанесува на воспалената површина на кожата три пати на ден. Ова е најдобриот лек за херпес на усните!

  1. Алое

Исто така, сокот од алое е одличен за херпес. Нанесете го на болното место на секои 2 часа или само нанесете свежо скршен лист.

  1. Лед

Мразот е одличен за првите симптоми на херпес. Веднаш штом почувствувате дека усните ви се отечени, нанесете парче мраз на нив. Ова ќе го ублажи отокот и ќе го забави развојот на болеста, што ќе му помогне на телото брзо да се справи со инфекцијата.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...