Еве што имаше на менито на Путин и Ким Џонг Ун

Рускиот претседател Владимир Путин и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун имаа раскошно мени на свечената вечера по средбата.

Менито ги вклучува сите интересни и необични руски производи од различни географски широчини на Русија.

Севернокорејскиот лидер пристигна во вторникот со воз на Далечниот исток на Русија.

Како што јави севернокорејската централна новинска агенција, Ким Џонг Ун беше придружуван од министерот за надворешни работи на земјата Чое Сон Хи, началник на Одделот за воена администрација на Централниот комитет на Работничката партија Парк Чонг Чонг, заменик началник на Централната Воениот комитет Ли Бјунг Чол и други високи функционери и воен персонал.

Ова е прва посета на Ким Џонг Ун во странство годинава и втора посета на Русија. Последен пат тој ја посети Русија во 2019 година.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  Нов Зеланд ги забрани мобилните телефони во училиштата поради загрижувачкиот пад на писменоста

Во продолжение менито на овој ручек:

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното