Филипче: Новите анти-ковид мерки во вторник на владина седница

Од 2.500 заинтересирани граѓани за прва доза неделно, оваа недела бројката се искачи на 7.500, вели минстерот за здравство, Венко Филипче во гостување во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат.

Откако ги обелоденивме новите предлог-мерки на Комисијата за заразни болести, интересот за прва доза вакцина против ковид-19 е зголемен, вели тој.

Новите мерки предвидуваат задолжителна вакцинација на здравствените работници, а за целиот јавен сектор најмалку една доза вакцина, еднаш неделно да прават ПЦР-тест или да прележале ковид.

Ваквите мерки според синдикалните организации е противуставно, а тие тоа го оценија како обид за присилно спроведување вакцинација. Но, вака не смета Филипче, кој вели дека останува опцијата за ПЦР-тест, а со самото тоа никој не присилува никого да се вакцинира. Сепак, отстапување од мерките нема, бидејќи болниците се преполни главно со невакцинирани пациенти, вели Филипче. Но, останува нејасно како ќе се контролира кој е вакциниран, кој тестиран, а кој прележан од ковид-19.

– Треба да разговараме, да видиме кои ќе бидат одговорните лица. Ние ги нудиме сите електронски алатки. Да се симне сертификатот и да се провери кодот. Не е точно дека ова е присилна вакцинација. Апсолутно, имаат право граѓаните да не се вакцинираат и, притоа, еднаш неделно да прават тест на сопствен трошок и да докажат дека се негативни на ковид и тогаш знаеме дека здравјето на сите околу не е загрозено, рече Филипче.

Предлог – мерките в понеделник ќе се разгледуват на Главниот координативен кризен штаб, а идниот ден би се нашле на седница на Владата, најави министерот за здравство, Венко Филипче.

Поврзани вести

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

13 лица ја изгубија битката со ковид-19 – најмладите 35 и 39 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19. Регистрирани сe 393 оздравени пациенти, а регистрирани се...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на КОВИД-19:

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...