Форензичар за исчезнувањето на малата Данка Илиќ: Откриено зошто полицијата го „чешла“ дворот од кој и се губи секоја трага

Каде е Данка Илиќ (2) од Бор? Девет дена интензивна е потрагата по девојчето кое, според изјавата на нејзината мајка Ивана, исчезнало во Бањско Поље во вторникот на 26 март во 13 часот и 45 минути.

Во неделата Интерпол објави дека Данка Илиќ исчезнала.

Полицијата последниве денови, па и денеска интензивно го пребарува Бањско Поље. Истрагата е фокусирана на просторот околу куќата и самиот двор.

– Полицијата во првите часови по исчезнувањето изврши претрес на 10 квадратни километри во Бањско Поље. По девет дена немаше да се вратат на местото на исчезнувањето на девојчето доколку нема нови сознанија и докази и ако има нешто таму што може да донесе одговор каде исчезна девојчето. Клучот на целиот овој случај секако е во мајката. Таа го пријавила исчезнувањето и последна го видела детето – изјави за „Телеграф.рс“ форензичарот Часлав Ристиќ.

По долгогодишно искуство во вакви случаи во врска со Данка Илиќ, тој стравува од најлошото сценарио.

– – Од се што знаеме досега, се сомневам дека се работи за киднапирање на дете. Ова можеше да се заклучи веќе откако полицијата по 24 часа ја насочи истрагата во друга насока. По исчешлањето 10 километри терен околу местото на исчезнувањето – вели форензичарот Ристиќ.

Исчезнувањето на девојчето Данка Илиќ го пренесуваат и странските медиуми.

Сè е на вестите и насловните страници.

Нејзината мајка Ивана вели дека „едвај чекаат да го гушнат девојчето и дека тоа најмногу и пречи затоа што ја обвинуваат“. Не и е направено полиграфско тестирање бидејќи е бремена.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното