AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

ФОТО: Ова се 5 најинтелигентни раси на кучиња

Некои кучиња се толку интелигентни што ќе бидете изненадени од тоа што можат да научат и применат – и со која брзина!

Скоро секој сопственик на кучиња ќе го фаворизира своето куче кога ќе го прашаат кои се најпаметните кучиња. Како се мери интелигенцијата помеѓу кучињата воопшто? Дали се попаметните поголеми или помалите, дали големината на кучето воопшто има врска со интелигенцијата?

Впрочем, не постои само еден вид интелигенција, некои кучиња се најдобри за обука, некои се најдобрите чувари, некои се најдобрите семејни кучиња, домашни кучиња, кучиња помошници.

Следниве критериуми беа користени за овој тест за интелигенција: инстинкт, послушност, способност за прилагодување. Некои кучиња се полесно да се обучуваат бидејќи се повеќе приврзани за луѓето, па затоа се поинтелигентни. Треба да се нагласи дека секое куче е паметно и глупаво на свој начин – затоа ги сакаме.

Еве ги најинтелигентните видови:

  1. Бордер Коли

Граничен Коли, го нарекуваат Ајнштајн меѓу кучињата. Оваа раса е развиена за да ги контролира стадата овци помеѓу Шкотска и Англија. Тие се екстремно издржливи и послушни, па дури и денес се користат за контрола на стадото.

Ова е активно куче, сака да трча да игра, да се натпреварува, или со вас или со други кучиња. Ако земете вакво домашно милениче, бидете подготвени дека ова куче ќе ве „измами“ многу пати.

Тие се толку интелигентни што ќе имате чувство дека ве разбираат целосно и дека се дури и поинтелигентни од вас. Тие се многу приврзани за шефот, пријателски и разиграни. Тие се одличен избор ако ви се допаѓа активен живот, бидејќи ова дефинитивно не е домашно милениче. Не земајте ако сте пасивни, бидејќи ова куче сака предизвици и постојана игра.

Се препорачува за семејства со деца (кои ќе бидат единствените што можат да го исцрпат).

  1. Пудлички

Пудлицата е еден од најомилените видови кучиња во целиот свет. Тие доаѓаат во неколку големини: стандардни, минијатурни и „играчки“ пудли. Имаат препознатливо, виткано и меко крзно што ги разликува од другите кучиња. Овој вид крзно бара редовно одржување, за да не се формираат јазли.

Пудлицата се смета за едно од омилените семејни кучиња, тие се пријателски расположени, добро се сложуваат со децата, можете да го тренирате на голем број команди. Но, понекогаш тие можат да бидат тврдоглави и своеволни – што е карактеристика на нивната интелигенција.

За да го избегнете тој инает, ви препорачуваме да започнете да тренирате додека пудлицата е се уште мало кутре, бидејќи на тој начин ќе развие пријателски карактер. Тие брзо се врзуваат за сопственикот, па страдаат и се лутат кога сопственикот не е таму некое време со нив.

Кога се добро обучени, слушаат команди со леснотија и сакаат да му угодат на сопственикот, а доколку не се добро обучени, тогаш се појавува нивната тврдоглава страна, па ќе ви биде потешко да се справите со нив.

  1. Германски овчар – волчјак

Иако од изгледот и популарното име би се рекло дека волчјакот има врска со волкот, тоа навистина не е точно. Кога станува збор за најпаметните кучиња, не можеме да го изоставиме Германскиот овчар. Тие се толку интелигентни и лесни за обука, што честопати претставуваат полициски кучиња или кучиња водичи за лица со посебни потреби.

Можеби изгледаат малку страшно поради сличностите во изгледот со волците, но под тоа се крие исклучително лојално, паметно куче што би направило се за вас. Исклучително се лесни за обука и не претставуваат кучиња со проблематичен карактер.

Семејните кучиња се одлични, добро се сложуваат со децата, се однесуваат исклучително заштитно, така што не треба да се грижите за безбедноста на вашето дете ако го оставите со него.

Ако тие не се добро обучени, тие можат да бидат агресивни, па затоа е важно да ги обучите што е можно порано за да развијат убав карактер. Тие исто така можат да покажат агресија во чопор, со цел да се покажат како алфи.

Не е типично за оваа раса да биде срамежливи. И, ако ги поседуваат овие особини, се смета дека нешто не е во ред со нив и дека не треба да се парат.

Во секој случај, ако се одлучите за овој тип кучиња, сигурно нема да зажалите.

  1. Златен ретривер

Сигурно очекувавте и Златниот ретривер да се појави на оваа листа. Голден ретривер се најпаметните кучиња. И да забележиме, оваа листа не е од интелигентна до помалку интелигентна, туку расите се исфрлени од ред – токму затоа што секое куче е интелигентно на свој начин.

Ова е една од омилените раси на кучиња во светот. Покрај тоа што се вели дека се најпаметните кучиња, тие се исклучително лојални, трпеливи, послушни, лесни за обука и се одличен избор за семејства со деца.

Тие се големи и силни, возрасните мажи тежат повеќе од 30 килограми. Тие претставуваат добри чувари и ловци, но поради нивната понежна страна, тие најчесто се одгледуваат како домашни миленици.

Тие не се толку активни како некои други раси на кучиња, но сакаат да одат и да си играат. Редовно прошетајте ги и оставете ги да трчаат низ паркот и тоа ќе им биде доволно.

  1. Доберман

Кога станува збор за најпаметните кучиња, Доберман не може да се изостави – што дефинитивно изгледа најопасно од сите претходни. Но, не дозволувајте тоа да ве измами, добербманот може да биде вистинско уживање во добри раце.

Тие се долговечни, живеат околу 13 години, и ако се исклучително здрави, нивниот животен век може да се продолжи.

Кучето е извонредно изградено, препознатлив по елегантниот и строг изглед. Тој е лојален, интелигентен, знае како да реагира многу брзо и затоа е одлично куче чувар. Тој не е тип на куче што ќе направи проблеми, но тој е таму да ги брани своите сакани дури и до смрт. Тоа е едно од најдобрите типови кучиња за семејство.

Зад строгиот изглед се крие вистинска мазна личност, полна со љубов. Тој е многу приврзан за своето семејство, особено за децата, кон кои е особено заштитнички настроен. Имајте на ум дека ова куче е исклучително активно и дека не можете да го држите во куќата, доколку не му давате добро трчање секој ден.

Ова куче е одличен избор за поактивно семејство. Слободно однесете го на пешачење и екскурзии, тој многу ќе ужива во физичката активност.