Генералниот секретар на НАТО денеска е во посета на Босна и Херцеговина и Косово

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг синоќа допатува во прва официјална посета на Босна и Херцеговина, а денеска има средба со високиот претставник на меѓународната заедница, Кристијан Шмит, со претседавачот со Советот на министри, Борјана Кристо и со Министерот за одбрана на Босна, Зукан Хелез, јави босанската национална телевизија БХРТ. Столтенберг денеска се очекува да го посети Косово во рамки на балканската турнеја која ќе трае до 22 ноември.

Генералниот секретар на НАТО синоќа присуствуваше на работна вечера со членовите на тричленото претседателство на Босна – Денис Бечировиќ, Жељко Комшиќ и Желка Цвијановиќ, јавува босанската национална телевизија.

Столтенберг е на турнеја низ Западен Балкан , во која се и Косово, Србија и Република Северна Македонија.

Босна и Херцеговина има одобрен Акционен план за членство во НАТО, но освен обврската за поднесување годишни планови за реформи и нивно спроведување, не е поставена временска рамка во која тоа би довело до полноправно членство. Претседателот на Босанската Република Српска, Милорад Додик, инсистира на тоа дека Босна и Херцеговина мора да остане воено неутрална и смета дека членството во НАТО е прифатливо само доколку Србија се приклучи на алијансата.

Водачите на НАТО на самитот во Вилнус во јули рекоа дека регионот на Западен Балкан е од стратешко значење за алијансата и ја потврдија својата посветеност на безбедноста и стабилноста на Западен Балкан.

Столтенберг денеска ќе пристигне и во работна посета на Косово, каде ќе се сретне со претседателот Вјоса Османи и со премиерот Албин Курти. Тој ќе го посети и кампот на мировните сили на НАТО на Косово (КФОР) „Ништо рид“ (Ништо рид), каде ќе се сретне со командантот на КФОР, генерал-мајор Јозкан Улуташ.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1
spot_img

Најважното