AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Германците нема да тагуваат за Меркел

Повеќе од половина Германци не мислат дека ќе ја пропуштат долгогодишната канцеларка Ангела Меркел по нејзината оставка по изборите во неделата, објави ДПА.

Според анкетата на Институтот за истражување Сиви, околу 52% од испитаниците рекле дека веројатно или дефинитивно нема да ја пропуштат Меркел.

Таа ја напушти политичката сцена по речиси 16 години на власт.

Оваа недела Германците излегуваат на гласање за нов канцелар на земјата. Досега, социолошките прогнози се за оспорувана битка помеѓу двајцата главни кандидати за функцијата.

Околу 38% од испитаниците велат дека ќе им недостасува Меркел. 10% не можат да судат.

Анкетата покажува дека 63% од демохристијанските поддржувачи на Меркел ќе ја пропуштат, додека само 2% од гласачите на крајно десничарската Алтернатива за Германија ќе ја пропуштат.

Во анкетата, спроведена помеѓу 22 и 24 септември, учествуваа 5.007 луѓе постари од 18 години.