Поврзи се

Македонија

Ги дадоа гласовите, но сѐ уште немаат вода – поминаа 3 години, за жителите на Љуботен водоводната мрежа остана ветување

Published

on

Ова премиерот Заев го изјави пред жителите на Љуботен во 2017 година во текот на изборната кампања за локалните избори. До премиерот, беше тогашниот кандидат за градоначалник на општина Бутел, Велимир Смилевски, кој со гласовите на овие жители дојде на чело на општината.

-Текстот продолжува по рекламата-

Мештаните велат дека го дале гласот за едно ветување, да имаат вода во нивните домови.

„За една година Љуботен ќе има вода за пиење. Врз основа на оваа изјава цело село се договоривме да гласаме за тој политички субјект со единствена цел во 21 век да размени гласа со вода за пиење. Иако помина четири години, централната власт, а уште малку доаѓа и вториот мандат, ситуацијата во село Љуботен се уште е драстична“, вели жител на Љуботен.

Loading...

Жител на Љуботен вели дека порано се снабдувале со вода од бунарите, но сега и тие немаат вода.

„Имавме бунари но едниот веќе нема вода. Овие цистерни ги полниме со вода бидејќи бунарите се исцрпени. Реката нема вода, има многу малку вода“, вели жител на Љуботен.

Сега жителите полнат вода од чешмите на сред село. Со шишиња полнат вода за дома. Водата на село Љуботен е позната за скопјани како многу чиста вода и затоа и тие доаѓаат да полнат вода од овие чешми. Од овие две чешми, во две различни места се снабдуваат со вода за пиење над 400 куќи и тие претставуваат единствен извор со вода за мештаните.

Му се јавивме и на градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски за да го прашаме зошто не е исполнето ветувањето, но не одговори на нашите повици.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

УЕФА дозволи навивачите да се вратат на трибините

Македонија

Кога на кафе во Приштина без ПЦР тест?! Поделеност меѓу владините министри за отворање на границите

4NEWS.mk

Венко Филипче за Сител: Од ноември можно зголемување на број на класови со физичко присуство

Македонија

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

4NEWS.mk

Под посебни епидемилошки мерки, почна учебната година во Црна Гора

Македонија

Захариева: Добрососедските односи се критериум за членство во ЕУ, прашањето за Гоце Делчев мора да се реши

4NEWS.mk

Крводарителска акција со граничната полиција во Делчево

Македонија

Заев следната недела на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

4NEWS.mk

Најмалите ученици тргнаа на настава, но без ветената целодневна и со посебни протоколи

Македонија

Од огнено оружје повреден 16-годишник, приведен негов врсник

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com