Поврзи се

Македонија

Гладот ја остава без сон 10-годишната Амра, се грижи и за болната мајка

Published

on

„Не можам да заспијам, се покривам со ќебе и плачам, бидејќи сум гладна“ изјави Амра Зеќири, ќерка.

10-годишната Амра не плаче за играчки, туку за леб. Заспива гладна и во солзи. Мајката на Амра, Флора, вели дека ѝ е тешко да ја гледа својата ќерка за која секоја ноќ е иста – бессона поради глад.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Понекогаш ѝ велам, не тагувај, ќе дојде тато и ќе ни донесе. Ќе работи на пазар и ќе ни донесе. Понекогаш сосетката од горе ни дава храна“, изјави Флорина Зеќири, мајка.

Малата Амра се грижи и за домашните работи. Ѝ помага на болната мајка која пред неколку месеци останала делумно парализирана. Една обична семејна прошетка, заврши фатално за Флора.

„Отидовме таму и имаше еден мост. Ќерка ми сакаше да погледне и побара да се качиме на мостот. Кога застанавме на мостот, јас носев папучи, ја држев ќерка ми за рака. Ја турнав да не се лизне и потоа јас паднав од висина 7 метри“, додаде мајката Флорина.

Шенол Зеќири работи на зелен пазар, но често заработката што ја носи дома изнесува само 100 денари. Вели дека не може да опише со зборови во каква тешка состојба се наоѓа.

„Колку е тешко не можеш ниту да замислиш. Прво за храната, потоа за болестите на ќерка ми и сопругата. Девојчето има проблеми со бубрезите. Веќе две години одиме по болници и парите што ги имав ги потрошив. За себе не сакам ништо, туку за ќерка ми и сопругата“, изјави Шенол Зеќири, татко.

Тричленото семејство не добива социјална помош, а живее под кирија во Тетово. Месечно за киријата плаќаат 120 евра, а последните три месеци не успеале да ги покријат овие трошоци, поради што сопственикот им порача доколку не го платат долгот, ќе мора да се иселат. Надежта на семејството се хуманите луѓе, кои можат да донираат храна и да им помогнат да изградат свој дом.

Репортер: Африм Јонузи

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Сончево и топло до 19 степени

Македонија

Патник од Милано кој слетал во Скопје заврши на инфектива – се вршат испитувања дали има коронаврус, итно е изолиран

Македонија

Резултатите се готови: Тестот е негативен, патникот од Милано кој слета во Скопје нема коронавирус

4NEWS.mk

Авион од Милано вечерва пристигна на охридскиот аеродром

4NEWS.mk

Црн чад во кавадаречко Возарци ги вознемири кавадарчани

4NEWS.mk

Спасовски – Палмер: Очекуваме скорешна одлука на ЕУ за почеток на преговорите по исполнувањето на критериумите за НАТО

4NEWS.mk

Пациентот на инфективна нема коронавирус – тестот е негативен

Македонија

Пациентот на Инфективната клиника во Скопје негативен на корона вирус

4NEWS.mk

На Инфективна тестирање на коронавирус на лице кое денеска пристигнало од Милано

4NEWS.mk

Искршена новата тројазична табла на Државниот архив во Струмица

Македонија

Коалиционите партнери во војна – Костадинов го прозва случајот „Пациентот со Бујар Османи“

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

Македонија

Реката Пена се претвори во депонија, Општина Тетово: Има проект, но нема буџет

4NEWS.mk

Грчката делегација во Парламентарно собрание на НАТО напуштила состанокот во Брисел поради позицијата на претседавачот

4NEWS.mk

Грчев: Споменикот на Мајка Тереза е фашистички споменик

4NEWS.mk

Полицијата трага по мајка и 14- годишен син од Скопје

Македонија

Заев потврди – аудиото на Милошоски е автентично, но ги отфрли обвинувањата дека се сретнал со Јанева во вилата на Водно

4NEWS.mk

Семејна драма во Кисела Вода: Скопјанец (47) ја избодел својата мајка па ја запалил

Македонија

Костадинов: Мицкоски фатен како препишувa од СДСМ

4NEWS.mk

ВМРО-ДПМНЕ: Вистината за Вице и Зоран Заеви конечно излегува на виделина

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com