Поврзи се

Македонија

Голема суша, нема врнежи од дожд – синоптичарите најавуваат дожд на крајот од октомври

Published

on

Се зголемува бројот на сончеви денови, високи температури и во октомври, а недостига дожд за почвата да биде плодна. Вака вели земјоделецот Ракип Мехмеди од скопско Љуботен. Тој раскажува дека уште од детството се занимава со обработка на ниви и вели дека од година во година е се потопло. Кога се сретнавме со него, садеше тикви, вели дека се добро созреани. Најголемата тиква тежи над 30 кг.

Во 2017 година земјоделските површини претрпеле штета од над 50 милиони евра а во 2016 имало штета од 30 милиони евра. Министерот за земјоделство Трајан Димковски вели дека се модернизирани метеоролошките станици заради временска прогноза и на тој начин да се заштити земјиштето од времето.

-Текстот продолжува по рекламата-

Највисоката температура оваа година од над 37 степени Целзиусови беше измерена во Гевгелија, а најниска од минус 2 во Берово. Според информациите, бројот на дождливи денови е намален а за сметка на тоа е пораснат бројот на сончевите денови. Александра Стевков работи 10 години во Хидрометеоролошкиот завод. Таа вели дека температурите растат од ден на ден.

Од УХМР велат дека дожд може да очекуваме кон крај на месецов. Во последниве 20 години евидентирано е дека  температурите се во постојан пораст. Од 2007 до 2018, само 2011 е била година со високи температури.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Уставниот суд на Косово го призна правото на второрангираната партија на избори да формира влада

Македонија

Тортевски: Режимот е влезен во системот

4NEWS.mk

Приведени премиерот на Федерација БиХ и уште две лица поради аферата респиратори

Македонија

Тортевски: Во ВМРО-ДПМНЕ не знаат каде тераат, сакаат да се оградат од Груевски, ама им се седи во белата палата

4NEWS.mk

Променливо облачно со сончеви периоди и со локални врнежи од дожд

Македонија

Фрчкоски: Со престанок на вонредната состојба, престануваат да важат уредбите со законска сила

Македонија

Фрчкоски: Ставот на Џафери е тврдоглав и неговата одлука е нејасна

Македонија

Тортевски: Мандатот на пратениците истекува до изборот на нови, токму за вакви ситуации

4NEWS.mk

Дали се приближуваат партиските ставови за датумот за избори?

Македонија

„Стево Пендаровски вонредната состојба ја става во функција на изборите“, рече Тортевски

4NEWS.mk

Семејството Стајиќ, сопственици и основачи на Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на Емилија Динева

4NEWS.mk

Сведоштво на лекарот кој ја изврши експлантацијата на срцето на Емилија

4NEWS.mk

Димитров: Зборувавме со НАТО и ја поправија грешката

Македонија

Сами платија по 60 евра за ПЦР тест, повратниците од странство ако имаат негативен тест, ќе одат во самоизолација

Македонија

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

4NEWS.mk

Мајската пензија ќе се исплаќа од 27 мај

4NEWS.mk

Тројца починати и 38 новозаболени од коронавирус во земјава

4NEWS.mk

Емилија Динева е жената хероина која спаси три животи со донирање на нејзиното срце и бубрези

4NEWS.mk

23 нови случаи на Ковид-19 во нашата земја

4NEWS.mk

Георгиевски: Заболените од Гази Баба потекнуваат од собирање за ифтарските вечери

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама