Поврзи се

Македонија

И од Битола се може успешна приказна за 2019 година

Published

on

Преда плус Фондацијата заедно со своите соработници во 2019 година, преку иницијативата И од Битола се може(и) го размрда заспаниот Пелагонски регион преку креирање на нов екосистем на стартапи и обезбедување на поддршка на претприемништвото надвор од скопската сцена.

– 2019 беше година кога се трудевме да го промениме фокусот на јавноста кон исклучителни, но во исто време и реални индивидуалци чии што професионални и животни приказни инспирираат позитивни размислувања. – изјави извршната директорка на фондацијата, Маријана Милевска.

-Текстот продолжува по рекламата-

Резултатите од 2019 година се успешни со тоа што реализирани се 2 пред-акцелератроски програми со вкупно 25 стартапи, тимови со бизнис идеи, вклучени се 17 ментори и бизнис консултанти за поддршка на новите стартапи. Одржани се 10 мотивирачки настани #ИодБитолаСеМожи на кои продефилираа еминентни имиња од македонската претприемачка сцена . Креирана е една стартап направи платформа на која до денес се истргуваа 7 милиони долари, потоа се лансираа 3 стартапи бизниси,
2 стартапи веќе користат други финасиски инструменти за поддршка и развој, како и 1 стартап влезе во фаза 2 а има 5.000 корисници. Горди се што 2 стартапи планираат да се лансираат во 2020 и 5 учесници од навните програми започнаа корпоративна кариера во други компании.

Во 2020 година од Преда Плус Фондацијата очекуваат продолжување на дел од проектите и старт на нови со што ќе го дуплираат успехот.

Loading...
Совет за етика во медиуми

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

4NEWS.mk

Италија стравува од нов бран, овој пат „српски“ коронавирус од Балканот

Македонија

Меѓународен аеродром Скопје: Почнуваат летови до Загреб, Виена и Белград, еве го распоредот за следните 7 дена

4NEWS.mk

Галетановски: Kоректен професионален разговор, не знаев дека шега би влијаела на гласачи

Македонија

ДИК: Гласачките ливчиња на заразените со Ковид-19 се затворени, и ќе се отворат по завршување на гласањето во среда по 21 часот

4NEWS.mk

ЈСП: Утре дежурни билетарниците на Транспортен центар, Зелено пазарче и во Ѓорче Петров

Македонија

Се подготвува монтажен објект на Клиниката за пулмологија и алергологија

4NEWS.mk

Автомобил удри 9-годишно дете

Македонија

Денеска гласаат болните, немоќните, затворениците

4NEWS.mk

ЈП Водовод и канализација апелира за разумно и рационално користење на водата

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри