Свет
25,483,022
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 16:12 16:12
Македонија
12,635
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 16:12 16:12
Македонија
2,702
Вкупно починати
Updated on 18/01/2021 16:12 16:12
Македонија
73,601
Вкупно оздравени
Updated on 18/01/2021 16:12 16:12

И оваа зима проблеми со загадениот воздух

Иако Власта неколку пати досега ветуваше дека ќе биде решен проблемот со загадениот воздух, сепак тоа не се случи. Па и оваа зима веќе имаме проблеми со загадениот воздух, но тоа се става под тепих или пак не е толку јавно експонирано, бидејќи Македонија и целиот свет се занимава со коронавируст.

Речиси секаде вредностите на ПМ10 честичките се десетици пати над нормалата. Посебно критично е во Тетово, Куманово и Кавадарци. Таму два дена по ред се измерени концентрации од над 175 милиграми на метар кубен.

loading...

Синоќа во Скопје, како и во Битола, Куманово, Тетово, Кавадарци, Кичево, Струмица и други градови повторно беше измерена опасна загаденост на воздухот.  Утрово состојбите се подобри, речиси секааде се пробива сонцето, но воздухот сѐ уште не е чист. На врвот на листата на најзагадени градови во светот повторно се главните градови на нашите соседи.

Вчера, со одлука на Владата, повеќе државни и општински органи беа задолжени за спроведување на мерки за заштита на населението во Тетово, Кавадарци и Куманово, каде во два последователни дена беа измерени опасни вредности на загаден воздух.

Меѓу другото, се наложува да бидат згрижени бездомниците, на работа да не одат постарите од 60 години, како и бремените жени и лица со болести, а се бара од властите и редукција во сообраќајот и намалување на градежни активности.

НАШ ПРЕДЛОГ

Полицијата казни пратеник кој додека возел зборувал на мобилен

Полициски службеници од СВР Скопје денеска му врачиле платен налог на пратеникот М.К., кој го прекршил Законот за безбедност на сообраќајот на...

Откако Бугарија нè изигра – Вучиќ ќе ни даде 8.000 вакцини

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите откри дека Србија се согласила да помогне со 8000 вакцини од „Фајзер“. „Имам...
Skopje
clear sky
-2.4 ° C
-2 °
-2.8 °
54 %
5.1kmh
0 %
Mon
-3 °
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
5 °
Fri
5 °