Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе.

Демонстрантите носеа плакати на кои пишуваше „правда“, „индексирање на платите“, „спасување на климата“ или „достапна енергија = пристоен живот“.

Демонстрантите повремено фрлаат петарди и чад, но не се спротивставуваат на полицијата наредена по патеката на колоната. Митингот беше организиран од трите најголеми синдикати во Белгија и беше дозволен.

„Ние се залагаме за пристојна плата. Нашите трошоци растат, а цената на струјата се зголемува побрзо“, рече еден од демонстрантите, Лусиен, пожарникар.

Истовремено, тој рече дека во однос на намалувањето на цената на струјата е против купување на гас од Русија и го поддржува предвременото напуштање на нуклеарните централи во Белгија и целосната транзиција кон зелена енергија. „Одиме премногу бавно. Треба да ја спасиме климата и да преминеме на зелена енергија од сонцето и ветерот, која всушност е бесплатна“, рече тој.

Поради протестот и штрајкот работат само околу половина од линиите на јавниот превоз. На тој ден, многу луѓе беа принудени да ги преместат своите автомобили, што доведе до голем сообраќаен метеж на главните сообраќајници во градот.

Полицијата ги повикува граѓаните да се воздржат од патување со автомобили во градот.

Поврзани вести

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...