Поврзи се

Живот

Интересни новогодишни традиции

Published

on

Ако за најлудата ноќ планирате да заминете надвор од земјата, немојте да се изненадите ако наидете на некоја од следните традиции.

Данска
Во оваа земја, точно на полноќ луѓето скокаат од столици, со надеж дека ќе ги исплашат лошите духови и ќе им забранат влез во новата година. Покрај ова, традиција на овој скандинавски народ е и кршењето чинии од вратите на пријателите. Ако утрото не можете да излезете од дома, тоа значи дека имате навистина многу пријатели.

-Текстот продолжува по рекламата-

Јужна Америка
Во јужноамериканските држави, се верува дека ако новата година ја дочекате со црвени гаќички на вас, наредните 365 дена ќе имате среќа во љубовта. Оние пак, кои повеќе преферираат пари, треба да облечат жолта долна облека.

Шпанија
Штом започне отчукувањето на часовниците со кои ги броиме последните секунди до новата година, жителите на оваа земја брзаат да изедат 12 зрна грозје. Ако тоа го сторат пред да завршат отчукувањата, се верува дека ќе ги следи среќа.

Белорусија
Таму столбот на новогодишната традиција се немажените моми. Тие во текот на најлудата ноќ организираат игри на среќа и меѓусебни натпревари во различни вештини. Меѓу најинтересните е играта со пченка и петел. Пред себе ставаат зрна пченка и го чекаат петелот да почне да колва од нив. Веруваат дека прва ќе се омажи таа до купчето со првото изедено зрно.

Филипини
Кај филипинците сè е во форма на круг. Се надеваат дека годината ќе им биде бериќетна, ако носат облека со кружни форми и дезени и ако за време на новогодишната забава јадат топчести овошја, како на пример, грозје. Округлите работи ги симболизираат железните пари и значат просперитетна година.

Еквадор
Во многу земји палењето фотографии значи лоша среќа. Но, во Еквадор верувањето е сосема спротивно. На новогодишната ноќ тие палат фотографии на кои има работи што не сакаат да им се случат или да им се повторат во годината што доаѓа.

Порторико
Таму луѓето фрлаат вода од прозорците за да ја испратат старата година, а со неа и проблемите. Тогаш ги чистат и декорираат домовите, убедени дека со тоа ќе ги избркаат лошите духови.

Австрија и Германија
Во овие две земји за новогодишниот дочек се истура стопено олово во голем сад со вода. Формите што ќе ги направи оловото, треба да одредат каква ќе ви биде годината.  Ако се формира круг, ќе ве следи среќа, но ако се појави крст,  тоа според нивните верувања, значи смрт.

Чиле
За Чиле пак, може да се рече, дека гаи по малку морбидна новогодишната традиција. Таму масовно се посетуваат гробиштата, со цел новата година да ја дочекаат заедно со починатите лица од нивните семејства.

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Уште 20 дена до учебната година – сѐ уште нема одлука како ќе се одвива наставата

4NEWS.mk

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

4NEWS.mk

Бела куќа: САД загрижени од ситуацијата во Белорусија

Македонија

4 милиони евра загуба за 6 месеци – рент-а-кар бизнисот бара помош од државата

4NEWS.mk

Зошто се уште нема одлука за новата школска година и кој ќе ја преземе одговорноста?

Македонија

Локалите узурпираат јавни површини во Кичево – пазарниот инспекторат и ја префрла вината на полицијата

4NEWS.mk

Словачка протера руски дипломати поради шпионажа, Москва враќа со иста мера

Македонија

Заев: Не можеме да кажеме дека имаме договор, разговорите продолжуваат

4NEWS.mk

Средба Заев – Ахмети за формирање парламентарно мнозинство и Влада – договор се уште нема

Македонија

109 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 11942, оздравени 422 пациенти – починатo e 1 лицe

Македонија

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

4NEWS.mk

Рудар од Танзанија стана милијардер преку ноќ

Македонија

Членовите на избирачките одбори ќе добијат за сто проценти повисок надоместок, одлучи ДИК

Македонија

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

4NEWS.mk

25 годишник во повеќе наврати силувал 13-годишно девојче

4NEWS.mk

Настава во училиште од 1-ви септември, со поддршка од родителите и наставниот кадар

Македонија

Османи за ТВ21 по состанокот Ахмети – Заев: Официјално се разговара за заедничка коалиција

4NEWS.mk

МВР: Пронајдено безживотното тело на 16-годишното момче од Ресен

Македонија

СДСМ вели дека има мнозинство, но со кого?! – Али Ахмети не отстапува од барањето за премиер Албанец

4NEWS.mk

ДПА влегува во коалиција со СДСМ

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“