Поврзи се

Македонија

Изградба на училиште во Идризово – Општина Гази Баба: Ја доставивме документацијата до МОН

Published

on

Помина неколку месеци откако Министерот за образование и Градоначалникот на општина Гази Баба, пред жителите на Идризово ветија дека ќе изградат училиште.

Според градоначалникот, Борис Георгиески, парцелата каде треба да се изгради училиштето е обезбедена и е комплетирана потребната документација за започнување со изградбата. Тој додава дека таа документација е испратена до МОН.

-Текстот продолжува по рекламата-

Но од МОН не ни одговорија дали ја примале документацијата.

Учениците од Идризово засега учат во други училишта на албански јазик.

„Мојата ќерка, не само што сега има подобрување бидејќи учи во друго училиште и на мајчин јазик, каде самите наставници велат дека е една од најинтелигентните деца, се гледа по оценките според информациите од наставниците“, истакна Ризван Сефери – Родител.

Пред неколку месеци родителите Албанци ја бојкотираа наставата поради тоа што во училиштето „Његош“ – Јурумлери, нема паралелки на албански јазик. Веднаш потоа реагираа родителите Македонци, кои не дозволија да се отвори паралелка на албански јазик и потоа како резултат на тоа произлезе идејата да се изгради училиште во Идризово за учениците Албанци.

Извор: ТВ21

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com