Поврзи се

Македонија

Измама за помош, МВР бара детали – во замка падна жител од Куманово, на измамничката и дал 200 евра

Published

on

До МВР не стигнала пријава за случај за злоупотреба на фотографија на 10 годишниот Олти. ТВ21 пред неколку дена контактираше со семејството на Олти кое стана жртва на злоупотреба на социјалните мрежи. На отографијата на Олти беше напишано лажно име – Алтон од Куманово боледува од болест на бубрезите и му се потребни 4 илјади евра за лекување. Неговиот татко, Арѓенд Паќаризи рече дека случајот ќе го пријави во Шведска, каде што живее.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Ве известуваме дека до овој момент во СВР Куманово не е пријавен ваков случај, но Ве молиме да ни ги доставите сите информации кои ги имате за натамошна постапка“, велат од МВР. 

Во замка падна и лице од Куманово кое поверувало дека детето е болно и дека мајката е самохран родител и дека навистина има потреба од операција. Лицето кое беше измамено сакаше да остане анонимно, но ни раскажа како изгледаше жената.

Loading...

„Жената беше со зелена марама и облечена со црно. Ми рече дека живее под кирија во населба Соколана, но ми рече дека моментално се наоѓа во здравствен дом Куманово. Ми рече да се сретнеме таму. Отидов и и дадов 200 евра. Имаше дете со себе, во количка. Не и поставив прашања, но ако ја видам можам да ја идентификувам“, вели измаменото лице.

Таткото, Олти, вчера раскажа како се почувствувал кога видел дека фотографијата на неговиот син се злоупотребува.

„Ја земале и злоупотребиле сликата на мојот син во Куманово. Кога видовме ни падна тешко бидејќи нашиот син е здрав како дрен и не се вика Аљтон и нема 7 години. Ова е Олти, 10 годишен. Живееме во Шведска, а од Косово сме. Кога ја видовме сликата не’ погоди многу тоа. Се чувствувавме многу лошо“, посочи Арѓент Паќарази.

ТВ21 контактираше со бројот кој беше објавен за помош, но тој веќе е блокиран.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Венко Филипче за Сител: Од ноември можно зголемување на број на класови со физичко присуство

Македонија

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

4NEWS.mk

Под посебни епидемилошки мерки, почна учебната година во Црна Гора

Македонија

Захариева: Добрососедските односи се критериум за членство во ЕУ, прашањето за Гоце Делчев мора да се реши

4NEWS.mk

Крводарителска акција со граничната полиција во Делчево

Македонија

Заев следната недела на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

4NEWS.mk

Најмалите ученици тргнаа на настава, но без ветената целодневна и со посебни протоколи

Македонија

Од огнено оружје повреден 16-годишник, приведен негов врсник

4NEWS.mk

Лејкерси го добија првиот финален меч против Мајами

Македонија

Проекциите полоши од 2009-та и 2012-та – економијата сериозно погодена, но банкарскиот систем стабилен

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com